Predsednik pomaže kandidatu

Izvor: Politika, 01.Nov.2012, 11:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Predsednik pomaže kandidatu

Kako Obama koristi šansu koju mu je donela najveća prirodna nepogoda u istoriji SAD

Od našeg stalnog dopisnika

Vašington – Život na istočnoj obali SAD počeo je juče da se polako vraća u normalu posle jedne od najvećih prirodnih nepogoda u američkoj istoriji, uz opštu procenu da će za sagledavanje ukupne štete od uragana „Sendi”, a pogotovo za saniranje posledica biti potrebno dosta vremena.

Juče je, posle dvodnevne pauze, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << prve toliko duge još od 1888, proradila Njujorška beza, ali najveći američki grad će još nekoliko dana biti bez podzemne železnice, što pojačava njegov i u normalnim okolnostima stalni saobraćajni haos.

U pogođenom regionu je počelo i otvaranje aerodroma zatvorenih još od nedelje, a proći će dani pre nego što se vazdušni saobraćaj unormali, s obzirom na to da je proteklih dana otkazano čak 14.000 letova.

Najveći problemi su sa strujom: više od sedam miliona korisnika je ostalo bez napona i potrebno je bar deset dana da se svi kvarovi otklone.

Nevreme je nakratko suspendovalo i predizbornu kampanju u samoj završnici ovog jedinstvenog političkog maratona, ali je ubeđivanje još neubeđenih birača juče nastavljeno. Učinio je to samo kandidat republikanaca Mit Romni, mitinzima na Floridi, dok se Barak Obama i juče bavio samo predsedničkim dužnostima.

On je u društvu republikanskog guvernera Nju Džersija, države koja je pretrpela najveći udar „Sendija”, obišao stradalnike, koristeći priliku da pokaže dobre strane „aktivne vlade” – što je glavna ideološka vododelnica između demokrata i republikanaca. U tome mu je guverner Kris Kristi postao neočekivani saveznik, pošto je minulih dana u nekoliko navrata Obamino reagovanje i federalnu pomoć pohvalio kao „izuzetne”.

Obama koristi sve prednosti položaja, pa Obama predsednik tako pomaže Obami kandidatu. On ustvari nema izbora: sa jedne strane mora da radi svoj posao: u ovakvim situacijama on je istovremeno i predsednik i vrhovni komandant i glavni utešitelj nacije, a sa druge hoda po zategnutoj žici, jer ne sme da ostavi utisak da nesreću koristi da bi iz nje izvukao politički profit.

Dosad se u tom pogledu dobro držao; njegovo „predsedničko” ponašanje, trezvene poruke i blagovremene odluke (preventivno proglašavanje vanrednog stanja u najugroženijim državama) ostavili su veoma povoljan utisak, što je rivalski štab stavilo u dilemu kako da tome parira. Romni je to pokušao organizovanjem akcije distribucije pomoći postradalima, koja je međutim veoma ličila na uobičajeni politički miting, a uz to, nastavljen je rat propagandnim spotovima na televiziji i radiju.

Obama međutim rizikuje da se svaki propust, svako neispunjeno očekivanje kad je reč o državnoj pomoći, knjiži na njegov račun. Ali prema nepodeljenim ocenama, on je u ovoj situaciju mnogo bolje reagovao nego predsednik Džordž Buš kada je uragan „Ketrin” 2005. pogodio obalu Meksičkog zaliva.

Birališta se otvaraju sledećeg utorka, a predizborni finiš pokazuje da su kandidati izjednačeniji nego bilo kad tokom jednogodišnje kampanje: uprosečeni rezultati svih istraživanja pokazuju da Romni trenutno ima prednost od samo 0,8 procentnih poena (47,9:47,1), mada se i dalje smatra da u prikupljanju elektorskih glasova (pobednik u svakoj državi osvaja onoliko elektora koliko ta država ima kongresmena) Obama ima lakši put da dostigne minimum od 270, koliko mu je potrebno za pobedu.

M. Mišić

---------------------------------------------

„Fijat” kao adut

Vašington – „Fijat” je postao faktor i u američkim izborima kao što je to bio i u Srbiji, mada na drugačiji način. Kao većinski vlasnik „Krajslera”, on je Obami adut da je njegova pomoć (od 10 milijardi) tu kompaniju spasla bankrota i omogućila joj da danas bude najprofitabilnija među čuvenom „detroitskom trojkom” u kojoj su još i „Dženeral motors” i „Ford”.

Mit Romni, koji se svojevremeno zalagao da sva tri proizvođača bankrotiraju, ovih dana je iskoristio jednu najavu Serđa Markionija da će „Fijat” početi proizvodnju džipova u Kini za tamošnje tržište, da bi objavio kako je Obama „Krajslera” izbavio da bi se on sada preselio u Kinu. To je međutim odlučno opovrgnuto i iz Torina i iz ovdašnje centrale „Krajslera”, sa objašnjenjem da će se proizvodnja u Detroitu dalje širiti i da zbog poslova u Kini neće biti ugroženo nijedno radno mesto u Americi. Markione je takvo objašnjenje imejlom poslao svakom zaposlenom u „Krajsleru”, a Romnijeva manipulacija činjenicama naišla je na osudu i u novinskim komentarima.

M. M.

objavljeno: 01.11.2012.
Pogledaj vesti o: Nju Jork

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.