Izvor: Glas javnosti, 06.Jun.2011, 07:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predsednik Jemena napustio zemlju
RIJAD - Predsednik Jemena Ali Abdulah Saleh otputovao je u Saudijsku Arabiju na lečenje, pošto je ranjen u raketnom napadu u petak na predsedničku palatu.
Jedan neimenovani viši zvaničnik vlade Jemena rekao je da je Saleh napustio zemlju sa većinom članova porodice i dodao da su i on i drugi zvaničnici o Salehovim planovima saznali tek po njegovom odlasku.
U saopštenju kraljevske palate u Rijadu navodi se da je Saleh napustio Jemen na predlog lekara koji su poslati >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << iz Saudijske Arabije da ga pregledaju.
Saleh je napustio Jemen u subotu, a za sada nije poznato ko je preuzeo vođenje zemlje.
Prema Ustavu Jemena, upravljanje zemljom u odsustvu predsednika preuzima potpredsednik, ali je vrlo rasprostranjeno uverenje da je Saleh pripremao sina Ahmeda da ga nasledi na mestu predsednika i veruje se da je on ostao u Jemenu.
Ozbiljnost Salehovih povreda postala je tema brojnih nagađanja od kako je raketa tokom molitve u petak pogodila džamiju u predsedničkoj rezidenciji.
U tom napadu je poginulo 11 čuvara, a pet zvaničnika je teško ranjeno i prebačeno u Saudijsku Arabiju.
Prema oceni agencije Asošiejted pres (AP), Salehov iznenadni odlazak preti da produbi krizu u Jemenu.
U toj zemlji su u februaru počeli mirni protesti na kojima su građani tražili Salehov odlazak posle 33 godine vladavine, a krajem maja protest je prerastao u krvavi obračun, pošto su počeli sukobi snaga bezbednosti odanih Salehu i uticajnih plemena.
U međuvremenu je usledilo nekoliko neuspelih pregovora opozicije i vlasti, uz posredovanje regionalne organizacije Saveta za saradnju u (Persijskom) Zalivu.













