
Izvor: B92, 05.Dec.2019, 08:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predozirani Amerikanci umiru jedan za drugim
Vašington -- Najnovija studija ukazuje na značajno skraćenje očekivanog životnog veka u Sjedinjenim Američkim Državama.
Na osnovu analize podataka, očekivani životni vek porastao je za oko 10 godina u periodu od skoro šest decenija, od blizu 70 godina, do skoro 79, ali je zatim, od 2014. smanjen tokom tri godine zaredom.
Ukupno skraćenje očekivanog ivotnog veka povezano je sa povećanjem smrtnosti u okviru grupe radno sposobnog stanovnitva između 24 i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 65 godina, kae Stiven Vulf koji je koautor izvetaja, prenosi Glas Amerike.
Veliki deo toga čini povećanje broja smrtnih slučajeva zbog predoziranja lekovima, i to je jedan od glavnih razloga za takav trend, kae Vulf.
Sudeći prema podacima Centara za kontrolu i prevenciju bolesti, prosečno 130 Amerkanaca umrlo je svakoga dana zbog predoziranja opijatima tokom 2017. godine. Ipak, to nije jedini razlog skraćenja ivota Amerikanaca.
Ustanovljen je povećan broj smrtnih slučajeva zbog alkoholizma, samoubistava, kao i zbog desetak bolesti. Mislim pri tom na dijabetes, bolesti pluća, srčana oboljenja, sve ukupno to uključuje 35 uzroka smrti, dodaje Vulf.
Don Hejga iz Nacionalnog instituta za pitanja starenja kae da su ti podaci poraavajući.
To su ozbiljne stvari. Nismo imali toliko skraćenje očekivanog ivotnog veka u Americi od ranih godina epidemije AIDS-a, a pre toga u godinama međunarodne epidemije gripa posle Prvog svetskog rata, kaže on.
Međutim, on takođe naglaava da je skracenje očekivanog ivotnog veka kombinacija vie procesa koji traju već decenijama. Veoma je vano da se tretiraju simptomi, ali i uzroci zdravstvenih problema, kae profesor Vulf.
Kao prilog u strategiji borbe protiv zavisnosti od lekova, alkoholizma ili samoubistava treba da pogledamo unazad i zapitamo se ta se dogadja sa ivotnim uslovima u Americi koji navode ljude na takva ponaanja. Otkud toliko bola zbog kojeg se okreću lekovima? ta je uzrok očajanja koje ih navodi na samoubistvo? Zato je dijabetes toliko loe kontrolisan, navodi Vulf.
Na neka od tih pitanja odgovara dr Don Hejga.
Mi troimo skoro dvostruko vie od evropskog proseka u zdravstvenom sektoru. To je 3,5 hiljade milijardi dolara vredna industrija u Sjedinjenim Dravama. Ni jedna druga zemlja nije ni blizu. Nismo dovoljno učinili u oblasti prevencije bolesti i svemu to bi ljudi trebalo da rade u tom smislu - da budu fizički aktivni, da se pravilno hrane, da pristupaju zdravstvenim problemima na vreme, ukazuje on.
Studija je objavljena u časopisu Američkog medicinskog udruenja.