Izvor: Glas javnosti, 04.Feb.2009, 02:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pravo bogatstvo na „ratnom Titaniku“
Dok ceo svet traži izlaz iz ekonomske krize, američki lovci na blago pronašli su u Lamanšu olupine britanskog ratnog broda „HMS Viktori“ koji je 1744. potonuo s hiljadu ljudi i četiri tone zlatnika vrednih milijardu dolara.
U saopštenju američke kompanije „Odisi marin eksplorejšen“ navodi se da je rešena „jedna od najvećih misterija u istoriji pomorstva“.
Istraživači su rasvetlili tajnu sudbine najmoćnijeg i tehnološki najnaprednijeg broda svog vremena, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << kojeg je štitilo više od stotinu bronzanih topova, a koji je lociran još prošle godine na peščanom dnu Lamanša. Poznato je da je potonuo u velikoj oluji vraćajući se iz Portugalije.
Istraživački tim je sa dubine od 100 metara izvadio dva topa, koji su omogućili da se olupina pouzdano identifikuje. Topovi su predati britanskom ministru odbrane.
Britanska vlada je zakonski vlasnik blaga, ali Amerikanci vode pregovore s Londonom o eventualnoj nagradi.
JEDAN TOP ČETIRI TONE
„Viktori“ je sa svojih 110 bronzanih topova bio najubojitiji brod svog doba. Najveći top težio je čak četiri tone i mogao da ispaljuje topovsku đulad tešku po 19 kilograma, što ga je činilo najmoćnijim oružjem koje se tada koristilo u ratnoj mornarici. Međutim, upravo je težina naoružanja, uz tri preteške palube, bila uzrok njegovog potonuća. Nedostaci ovog broda ispravljeni su na onom koji je izgrađen tridesetak godina kasnije za slavnog admirala Nelsona. Na tom novom brodu, bronzani topovi zamenjeni su lakšim, čeličnim, što je i označilo kaj jedne ere u mornaričkom naoružanju i početak druge.






