Izvor: Blic, 01.Sep.2010, 01:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Policajac u pucnjavi smrtno ranio ubicu Roma
Ljubomir Harman, 48-godišnjak iz naselja Đevinska Nova Ves na periferiji Bratislave, koji je u ponedeljak ujutru ubio sedmoro ljudi u kraju gde je živeo, izvršio je samoubistvo tek kada ga je policajac u vatrenom obračunu smrtno ranio u levu stranu grudi.
List „Novi čas" navodi da je policija promenila svoju prethodnu tvrdnju da je ubica izvršio samoubistvo nakon što se našao u klopci, a juče je objavljeno i da je među žrtvama Harmana bio i 12-godišnji dečak. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Dečak je bio član petočlane romske porodice koju je Harman usmrtio u njihovom stanu, da bi ispred ulaza potom izrešetao i njihovog rođaka, a zatim je, pucajući iz automata na ulici na sve što se kreće, ubio i 52-godišnju ženu koja je izašla na terasu da vidi šta se dešava. Ugledni dnevnik SME preneo je da je policija demantovala i svoju prvobitnu tvrdnju da je Harman legalno posedovao automatsku pušku „vzor 58", proizvedenu u nekadašnjoj Čehoslovačkoj, navodeći da ubica nije imao dozvolu za nošenje ovog oružja koje se nalazi u arsenalu slovačke vojske i policije. List SME piše da je automatsko oružje na crnom tržištu u Bratislavi moguće nabaviti za 250 do 300 evra po komadu, a mahom potiče iz bivše Jugoslavije, iz Moldavije ili Ukrajine.
Harman je, prema tvrdnji nekih od komšija, bio čudak, samotnjak, ni sa kim se nije pozdravljao, a nije podnosio svoje susede Rome. On je stanovao na istom spratu kao i njegove prve žrtve.
„Nije voleo crne, stalno nam je nešto zamerao", kazala je jedna od rođaka pobijene porodice.
Drugi očevici ubistva i susedi rekli su novinarima slovačkih medija da je ubijena porodica spadala u problematične zbog neprestane galame, a u jednosobnom stanu često je privremeno živelo i po desetoro ljudi.
U opasnosti troje povređenih
Rut Gerzova, portparolka Univerzitetske bolnice u Bratislavi, izjavila je da se tri osobe koje su ranjene u pucnjavi u predgrađu slovačke prestonice još uvek nalaze u teškom stanju. U napadu je ukupno povređeno 15 ljudi.







