Izvor: B92, 23.Jul.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počeo rad na ustavnom dokumentu EU
Lisabon -- Ministri inostranih poslova Unije danas zvanično počeli redigovanje finalne verzije dokumenta koji će zameniti evropski ustav.
Posle teško postignutog kompromisa na evropskom samitu u junu o ključnim pitanjima teksta, dvadesetsedmorica su zvanično otvorili međuvladinu konferenciju na kojoj novi dokument treba da se razmatra i pravno doteruje.
Podsetimo, evropski lideri su u zoru 23. juna, posle maratonskih telefonskih razgovora sa poljskim premijerom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Jaroslavom Kačinjskim, postigli saglasnost o sadržaju budućeg dokumenta koji bi trebalo da prekine dvogodišnju krizu prouzrokovanu odbijanjem Francuske i Holandije da prihvate prethodni evropski ustav.
Portugal kao predsedavajući Evropskoj uniji podelio je ministrima nacrt dokumenta na kome pravni ekpserti treba da rade u utorak i sredu u pripremi za detaljnije pregovore koji su predviđeni početkom avgusta.
Portugal se nada da će dokument, koji ima ukupno 200 strana, od čega 100 samog teksta, a ostalo protokola i aneksa, dobiti saglasnost dvadesetsedmorice na samitu 18. i 19. oktobra u Lisabonu i da bi mogao biti zvanično potpisan do kraja godine.
Da bi stupio na snagu pre evropskih parlamentarnih izbora u junu 2009, dokument treba da ratifikuje svaka zemlja članica.





