Izvor: Blic, 14.Okt.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počelo preseljenje blaga sa Akropolja
U Atini je danas sa transferom dela severnog friza Partenona, teškog 2,3 tone, započelo preseljenje statua i isklesanih blokova sa Akropolja u novi, ultramoderni muzej u podnožju drevnog brda.
Ostaci čuvenih hramova Akropolja će prvi put napustiti "Svetu Stenu" posle 2.500 godina da bi bili smešteni u novosagrađeni muzej od stakla, delo švajcarskog arhitekte Bernara Čumija, koji se nalazi 300 metara niže. Komplikovana i delikatna operacija preseljenja, za koju je izdvojeno >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 1,6 miliona evra, obavlja se pomoæu tri ogromna krana. Prvi koji će napustiti goru je bareljef na kome je predstavljen deo Panatenejske povorke, velike svetkovine koja se u starogrčkoj Atini održavala u čast rođendana boginje Atine. Spakovane u metalnim sanducima, više od 300 statua kao i na stotine arheoloških iskopina, koje su se dosad nalazile u skladištima starog muzeja, čeka da krene putem novog muzeja.
"Ovo je uzbudljiv trenutak, reč je o svetskom dogaðaju koji će omogućiti skoro otvaranje novog muzeja u kome će na hiljade turista moći da vidi dragoceno blago", izjavio je grčki ministar kulture, Mihalis Ljapis.
Novi muzej,čèija je izgradnja koštala 129 miliona evra, zdanje je u tri nivoa, visoko 23 metra i sa 25.000 kvadratnih metara prostora. Jedna od sala na poslednjem spratu biće rezervisana za istočni friz Partenona, monumentalnog dela koje se trenutno nalazi u Britanskom nacionalnom muzeju u Londonu i koje Grčka vež godinama bezuspešno potražuje. Preseljenje bi, po planu, trebalo da se završi za šest nedelja, dok će muzej biti zvanično otvoren do kraja 2008. godine.









