Po novčaniku Italijane udarile neviđene cene benzina

Izvor: Vostok.rs, 15.Mar.2012, 19:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Po novčaniku Italijane udarile neviđene cene benzina

15.03.2012. -

Cene beznina u Italiji obaraju novi rekord, koji je u martu dostigao svoj istorijski maksimum. Od poečtka godine one su porasle u proseku za 20% za litar. Po podacima uglednog izdanja Kuotidjano enerdžia, cena litre kvalitetnog benzina iznosi u zemlji 1,96 evra. Ne zaostaje za benzinom ni dizel, čija je cena skočila do 1,8 evra. Ne čudi što se, počev od ovog meseca, Italija popela na najviše mesto rejtinga evropskih država sa najvećim cenama benzina. Marko D Alojzi, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << eksperti Saveza naftaša Italije prokomentarisao je ovaj problem u razgovoru sa izveštačem radija Glas Rusije u Rimu.

U našoj zemlji su najviše cene benzina, pošto u Italiji postoje najveći porezi na gorivne derivate u Evropi. Ipak, po cenama proizvodnje goriva, Italija se nalazi na nivou ostalih evropskih zemalja. Na taj način, glavni uzrok ovog jaza je visoko oporezivanje. Činjenica da su na jugu Italije cene više nego u proseku u zemlji, objašnjava se time što su mnogi južni regioni, osim nacionalnih poreza, rešili da uvdeu dodatne poreze koji su doveli do neminovnog skoka cene. Što se tiče delovanja međunarodne situacije na politiku cena naftnih kompanija, naravno, ono postoji. Ali to se ne tiče samo Italije. Ovaj faktor ima veze apsolutno sa svima: od Evrope do SAD.

Kako može da se odrazi skok cena goriva na robu široke potrošnje?

Rast cena benzina od 20 centi koji se desio u poslednjih godinu dana, doveo je, nesumnjivo, do pada njegove potrošnje. Naravno, u Italiji, gde se 80% robe prevozi točkovima, povećanje cena goriva negativno je uticalo i na potrošnju i na formiranje cena druge robe i usluga, izazvavši skok inflacije.

Po vašim prognozama, kada se može očekivati poboljšanje situacije na italijanskom tržištu benzina?

Ne mislim da cene benzina mogu u principu da se prognoziraju. Sve zavisi od toga kako će se ponašati međunarodno tržište sirove nafte i tržište naftnih derivata, pod čijim uticajem, između ostalog, tokom poslednjih nekoliko nedelja barel Brenta je skočio do 130 dolara. Mogu da kažem samo da italijanski proizvođači čine sve što od njih zavisi kako bi zaštitili svog potrošača.

A da sada čujemo mišljenje jednog od tih italijanskih potrošača.

Povećanjem cena benzina, automobil sve više postaje raskoš. Nažalost, benzin spada u kategoriju onih troškova koje je nemoguće potpuno isključiti iz budžeta. Takođe kao što se ne može zameniti automobil gradskim saobraćajem. Što se tiče mene lično, vozim se automobilom svakog dana na posao, i trošim na to mesečno oo sto do 150 evra. Po mom uverenju, potrebno je, koliko je to moguće, maksimalno racionalizovati korišćenje javnog prevoza.

Italijanska La Stampa sa svoje strane navodi ne sasvim optimističke izjave predstavnika jednog sindikata, po tvrđenju kojeg, dalji rast cena može da dovede do zatvaranja oko 5000 pumpi i 10 000 radnih mesta.

Izvor: Golos Rossii, foto: RIA Novosti

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.