Izvor: RTS, 06.Mar.2021, 15:52

Papa Franja u poseti Iraku, sastanak sa liderom šiita Velikim Ajatolahom Alijem el Sistijem

Drugog dana posete Iraku poglavar rimokatoličke crkve papa Franja sastao se u svetom gradu Nadžafu sa jednim od najmoćnijih iračkih šiitskih lidera, Velikim Ajatolahom, Alijem el Sistanijem, duhovnim liderom miliona muslimana šiita.
Papa Franja i Ajatolah Ali el Sistani razgovarali su skoro sat vremena tokom prve papine posete Iraku, prenosi Gardijan.

Prema navodima Gardijana, reč je o istorijskom susretu dvojice verskih lidera koji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << su se sastali da bi promovisali mir i jedinstvo.
El Sistani je potvrdio je istakao da bi hrišćanski građani trebalo da žive kao i svi Iračani u miru i sigurnosti i sa punim ustavnim pravima.
Papa Franja je zahvalio El Sistaniju što je "podigao glas u odbranu najslabijih i najprogonjenijih" tokom nekih od najnasilnijih vremena u novijoj istoriji Iraka, saopštio je Vatikan.
Kako se navodi, verski poglavari nisu nosili maske za lice tokom susreta u El Sistanijevoj kući u svetom gradu Nadžaf, uprkos nedavnom porastu broja zaraženih u Iraku.
Papa Franja je vakcinisan protiv koronavirusa, ali El Sistani nije, navodi list.
Gardijan navodi da je papa Franja je pre ulaska u El Sistanijevu sobu izuo cipele. Muslimanski sveštenik, koji obično ostaje da sedi tokom prijema posetilaca, ustao je da pozdravi papu Franju, što je, prema navodima Gardijana, retka čast.
Sastanak je prekretnica u modernoj istoriji religije i deo je papinih napora da produbi dijalog sa drugim religijama.
Iz Nadžafa Papa je otputovao u drevni grad Ur, a veruje se da je prorok Avram, centralna ličnost za islam, hrišćansko i judaizam, tu rođen.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Papa Franja u poseti Iraku: Sastanak sa vrhovnim šiitskim sveštenikom i međureligijska molitva

Izvor: Danas, 06.Mar.2021

ReutersVeliki ajatolah al-Sistani i papa Franja na sastanku u subotu Papa Franja se sastao sa jednim od najmoćnijih ličnosti šiitskog islama tokom istorijske posete Iraku. Razgovarali su o položaju hrišćanske manjine u toj zemlji. Poput mnogih zajednica u Iraku, hrišćani su bili meta žestokog...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.