Papa Franja primiće vrhovnog sunitskog lidera u Vatikanu

Izvor: Blic, 19.Maj.2016, 16:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Papa Franja primiće vrhovnog sunitskog lidera u Vatikanu

Papa Franja primiće u ponedeljak u Vatikanu šeika Ahmeda Al-Tajeba, velikog imama džamije Al-Azar i vrhovnog sunitskog lidera, saopšteno je iz Vatikana.

"Pripreme su u toku, a sastanak je predviđen za ponedeljak", rekao je agenciji Frans pres portparol Svete stolice Federiko Lombardi, ali nije izneo više detalja o dolasku Al-Tajeba.

To će biti prvi sastanak poglavara Rimokatoličke crkve i vrhovnog imama džamije Al-Azar koja se nalazi u Kairu.

Poseta >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sunitskog lidera trebalo bi da znači početak otopljavanja odnosa između sunita i Svete stolice, zahladnelih posle govora nekadašnjeg pape Benedikta XVI u Nemačkoj 2006. godine, u kojem je uvredio islam i proroka Muhameda.

Odnosi su potpuno prekinuti 2011. godine, kada je Benedikt XVI javno optužio muslimane za napad na koptsku pravoslavnu crkvu u Aleksandriji, što je izazvalo oštre reakcije Islamskog univerziteta u Kairu, a dijalog je obnovljen tek pošto je na tron Svetog Petra seo sadašnji papa Franja.

Visoki predstavnik džamije Al-Azar Mahmud Azab učestvovao je u martu 2014. godine na međureligijskoj inicijativi posvećenoj borbi protiv modernog ropstva i svih oblika mučenja, rekavši tada da dijalog između Vatikana i muslimana nije prekinut, već samo privremeno obustavljen.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.