Pala vlada u Sarajevu, na pomolu ustupak Srbima

Izvor: Politika, 02.Nov.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pala vlada u Sarajevu, na pomolu ustupak Srbima

Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka, 1. novembra – Predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine Nikola Špirić podneo je danas ostavku Predsedništvu BiH, koje će se o njoj izjasniti na sutrašnjoj vanrednoj sednici. Njegova ostavka znači ujedno i prestanak mandata ostalih članova Saveta ministara. Do konačne odluke o Špirićevoj ostavci, Savet ministara će raditi u "tehničkom mandatu". Povodom podnošenja ostavke, Špirić je danas u Sarajevu održao vanrednu konferenciju >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za novinare na kojoj je rekao da se na ovaj korak odlučio zbog toga što je Upravni odbor Saveta za primenu mira u BiH podržao odluke i mere visokog predstavnika Miroslava Lajčaka, koje – stav je svih relevantnih faktora u Republici Srpskoj – narušavaju njen državnopravni status u okviru BiH.

Špirić je, kazao da njegova ostavka nije proizvod "kaprica ili izazivanja bilo koga", nego posledica odluka visokog predstavnika koje nisu "deo vođenja, nego navođenja BiH". Prema njegovim rečima, BiH ni danas, 12 godina posle Dejtonskog sporazuma, nije suverena država, jer "ovom zemljom vladaju stranci".

Reagujući na vest iz Sarajeva, predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica ocenio je da je ostavku trebalo da podnese visoki predstavnik Miroslav Lajčak i upozorio da se Dejtonski sporazum ne može kršiti na štetu srpskog naroda u BiH.

"Visoki predstavnik Miroslav Lajčak je odgovoran za nastalu krizu u Bosni i Hercegovini i bilo je najprirodnije da je on podneo ostavku, umesto što svojim merama dalje utiče na produbljivanje krize", saopštio je Koštunica.

"Vlada Srbije u potpunosti podržava sve institucije Republike Srpske u njihovom principijelnom stavu da se mora poštovati Dejtonski sporazum. Srbija kao potpisnik i garant Dejtonskog sporazuma ima puno pravo da insistira da se ovaj međunarodni sporazum dosledno sprovodi i da se ne može kršiti na štetu srpskog naroda. Pokušaj rušenja Dejtonskog sporazuma može imati nesagledive posledice i zato je sada neophodno da međunarodna zajednica ispravi greške koje su proizvele ozbiljnu krizu u Bosni i Hercegovini", zaključio je Koštunica u svom saopštenju.

Nikola Špirić je, objašnjavajući razloge za ostavku, rekao da se, pored ostalog, za taj potez odlučio da bi doprineo smirivanju situacije u BiH. Špirić je dodao da on, kao predsedavajući Saveta ministara, nema ničiju podršku, ni Kancelarije visokog predstavnika, ni Saveta za primenu mira, ni Federacije BiH, ni Narodne skupštine Republike Srpske i svoje stranke – Saveza nezavisnih socijaldemokrata.

Špirićeva ostavka nikog nije iznenadila, jer je Savez nezavisnih socijaldemokrata odlučio da svi njegovi kadrovi u organima izvršne vlasti BiH – pod uslovom da Miroslav Lajčak ne promeni ili ne povuče Zakon o izmeni i dopuni Zakona o Savetu ministara i Obavezujuću instrukciju o promeni Poslovnika o radu Parlamentarne skupštine BiH – podnesu ostavke.

"S obzirom na to da Lajčak nije povukao odluke i da je dobio podršku Upravnog odbora Saveta za primenu mira, Špirić je povukao očekivani potez. Voleo bih kada bismo u nekoliko narednih dana mogli doći do rešenja koje bi smirilo tenzije u BiH. Za mene je suštinsko sledeće pitanje: zbog čega međunarodna zajednica ne pusti nas da se dogovorimo o svim stvarima, umesto što izmišlja razloge kojima opravdava svoje poteze", izjavio je za naš list lider Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić. On je očigledno aludirao na reči visokog predstavnika da je sporne odluke, kojima je promenjen kvorum i većina za odlučivanje Saveta ministara i Parlamentarne skupštine, doneo zbog toga što, navodno, ministri i poslanici "ne dolaze na posao za koji su inače dobro plaćeni".

Predsednik Srpske demokratske stranke Mladen Bosić nije ni očekivao da će Upravni odbor Saveta za primenu mira biti protiv odluka visokog predstavnika, jer on je njegov službenik. "BiH, očigledno, do daljnjeg ostaje pod protektoratom. Sudeći po tome, mi smo za poslednju godinu i po, kada se u Briselu ozbiljno razmatralo zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika, otišli dva koraka unazad. Kakve će poteze vući Republika Srpska, videćemo na nastavku posebne sednice Narodne skupštine, koji je zakazan za 5. novembar", rekao nam je Bosić.

--------------------------------------------------------------------------

Bocan Harčenko: Vreme je za dogovore, a ne za nametanje

Predstavnik Ruske Federacije u Upravnom odboru Saveta za primenu mira Aleksandar Bocan Harčenko ponovio je neslaganje svoje zemlje sa odlukama visokog predstavnika Miroslava Lajčaka i podrškom koju je dobio od Upravnog odbora. U pisanoj izjavi, koju je ambasada Ruske Federacije dostavila medijima, Harčenko je naveo da nametanje odluka "pogoršava situaciju u BiH" i konstatovao da su mere koje je preduzeo Lajčak "suprotne duhu Dejtona", jer "nisu zasnovane na konsenzusu svih strana". On je ocenio da je vreme "nametanja odluka iza nas" i da je "sada vreme političkih pregovora".
B. Marić

--------------------------------------------------------------------------

Lajčak: Neodgovoran potez

Sarajevo – Visoki predstavnik međunarodne zajednice Miroslav Lajčak izjavio je da "poštuje autoritet i mandat predsednika Vlade Srbije Vojislava Koštunice", ali da isto tako očekuje "od Koštunice da poštuje autoritet i mandat visokog predstavnika za BiH". "Želeo bih da mu skrenem pažnju na iskazanu čvrstu odlučnost međunarodne zajednice da ne dozvoli bilo kakav pokušaj potkopavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, bilo iznutra ili van zemlje", izjavio je agenciji Beta Lajčak, komentarišući današnju izjavu srpskog premijera prema kojoj je "visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak odgovoran za nastalu krizu u BiH". Lajčak je prethodno ocenio da odluka Nikole Špirića da podnese ostavku nije odgovoran potez. "To neće smiriti sadašnju političku situaciju, ali očekujem od Saveta ministara BiH da u potpunosti funkcioniše u svom tehničkom mandatu", rekao je Lajčak.
Beta

--------------------------------------------------------------------------

Tadić: Komšić da se izvini, Komšić: Baš me briga

Predsednik Srbije Boris Tadić smatra da ne postoje uslovi da bude domaćin 17. sesije Igmanske inicijative, na kojoj je trebalo da učestvuje i predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić, budući da je on nedavno uvredio predsednika Vlade Srbije i time napravio ozbiljan incident.

Sesija treba da se odloži i zakaže za neki drugi termin, stav je Tadića, koji je naglasio da Srbija očekuje javno izvinjenje Komšića.

Tadić podržava rad Igmanske inicijative i nada se da će se sesija ove regionalne inicijative uskoro održati u punom sastavu, ističu u njegovom kabinetu.

Na drugoj strani, Komšić je odgovorio da ga je "baš briga" i da ga "ne zanima" što je predsednik Srbije Boris Tadić ljut na njega.

Komšić je demantovao tvrdnje da je planirao da ide na sastanak Igmanske inicijative, grupe nevladinih organizacija iz Srbije, BiH i Hrvatske, koja je nastala u Sarajevu, tokom opsade tog grada.

Željko Komšić je 25. oktobra poručio premijeru Srbije Vojislavu Koštunici da "prste drži dalje od BiH jer bi mogao dobiti i po prstima i po nosu".
S. R.

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.