Izvor: Blic, 30.Mar.2000, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otvoreni sukob Mesića i Račana

Otvoreni sukob Mesića i Račana

ZAGREB - Samo nekoliko dana nakon inauguracije Stipe Mesića za predsednika Republike na nizu se detalja moglo primetiti da nešto ne 'štima' na relaciji Predsednički dvori-Banski dvori (zgrada Vlade). Vlada je donela više odluka kojima je oduzela neka ranija ovlašćenja predsednika Republike, a došlo je i do prepucavanja preko medija. Bilo je samo pitanje dana kada će doći do Mesićeve reakcije.

Do nje je došlo u utorak >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << uveče u glavnim informativnim emisijama Hrvatske televizije, a u sredu u intervjuu nedeljniku 'Globus'.

Mesić je upozorio da su neki ljudi u Vladi pogrešno shvatili 'da je problem u ovlašćenjima predsednika i da ih treba ukinuti'. Podsetio je da on u predsedničkoj kampanji nikada nije govorio o ukidanju, već o smanjivanju ovlašćenja šefa države i poručio da će u tom slučaju njegova reakcija biti 'da se građani o tome izjasne na referendumu'!

Na napomenu novinara da je 'u javnosti zapažena i činjenica da se Vlada protivi ispraćaju i dočeku šefa države' te da na njegovom odlasku i povratku iz Sarajeva nije bilo premijera Račana, a da je Račanov zamenik Goran Granić izjavio da se nada da je to poslednja 'parada', Mesić je odgovorio da 'neki još nisu razumeli da su izborne kampanje završile' i da svako mora preuzeti svoje odgovornosti. Najavio je da će promeniti protokol i da u njemu više na ispraćaju i dočeku neće biti predstavnika Vlade i Sabora.

Mesić je u 'Globusu' izjavio da se on o svim odlukama koje je do sada kao predsednik Republike donosio konsultovao sa premijerom Račanom i predsednikom Sabora Tomčićem. 'A ni o jednoj svojoj odluci nije se sa mnom konzultirao ni jedan ministar, a ni sam predsednik Vlade', rekao je s ogorčenjem.

Nakon intervjua Mesića Hrvatskoj televiziji, premijer Ivica Račan izjavio je za 'Jutarnji list' da je Mesićeve poruke primio 'sasvim mirno' i da ih ne želi komentirati. 'Jedino što mogu reći jest da sam se, kao i većina građana, opredelio za parlamentarnu demokraciju, a ne za vlast jednog čoveka'. Mira Babić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.