Izvor: Glas javnosti, 26.Sep.2008, 07:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oštrija kontrola hrane iz Kine

Evropska komisija predložila je juče da se zabrani uvoz dečje hrane iz Kine koja sadrži mleko. Komisija je takođe pozvala na oštriju kontrolu ostalih kineskih prehrambenih proizvoda. Strah u javnosti javio se nakon što se u Kini više desetina hiljada dece razbolelo zbog konzumiranja zatrovanog mleka za bebe. Svi uvozni proizvodi koji sadrže više od 50 procenata mleka u prahu biće testirani, predviđeno je novim pravilima koja danas stupaju na snagu.

Francuska ministarstva poljoprivrede >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << i privrede su donela odluku da se, iz predostrožnosti, povuku s tržišta svi proizvodi koji u sebi sadrže mlečne sastojke poreklom iz Kine, a i mnoge druge zemlje su već preduzele odgovarajuće mere u vezi sa zaraženim mlekom, prenosi Tanjug.

I Evropska komisija, izvršni organ EU, je angažovala Evropski ured za bezbednost prehrambenih proizvoda (EFSA) da ispita uticaj melamina u spornom kineskom proizvodu na ljudsko zdravlje, a rezultati tog ispitivanja bi trebalo uskoro da budu objavljeni.

Uvoz mlečnih proizvoda iz Kine zabranjen je u Evropskoj uniji još 2002. godine, ali mleko i njegovi derivati se nalaze u sastavu velikog broja prehrambenih proizvoda na tržištu, upozoravaju eksperti.

U Aziji su Vijetnam i Nepal zaustavili prodaju svih kineskih mlečnih proizvoda, a svaki sledeći uvoz će biti podvrgnut strožem testiranju.

Indonezija je u sredu objavila spisak 28 proizvoda koji bi mogli da sadrže kontaminirano kinesko mleko, među kojima su, na primer, „snikers“ čokoladice, ili čokoladne bombone „m end m“ (M&M).

Južna Koreja je, takođe, počela prekjuče da povlači proizvode koji sadrže melamin, nakon što je Korejski zavod za kontrolu hrane i lekova utvrdio postojanje zaraženih pirinčanih kolačića koje je za južnokorejsku firmu proizvela jedna od njenih kineskih filijala.

Singapur je otkrio postojanje melamina u pet proizvoda, računajući i mleko sa ukusom voća.

Britanski lanac supermarketa „Tesko“ je iz svojih prodajnih objekata u Engleskoj i Aziji povukao kinesku robnu marku slatkiša „vajt rabit“, ukazujući da se radi samo o preventivnoj meri iako nemaju informacije o štetnosti tih proizvoda.

Agencija Rojters, međutim, navodi da su u uzorcima tih slatkiša na Novom Zelandu i u Singapuru testovi na melamin bili pozitivni.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.