Izvor: RTS, 11.Maj.2009, 21:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Oslobođena Roksana Saberi
Američka novinarka iranskog porekla Roksana Saberi, optužena u Iranu za špijunažu, puštena na slobodu. Prethodno, iranski Apelacioni sud smanjio kaznu sa osam na dve godine zatvora uslovno.
Američka novinarka iranskog porekla Roksana Saberi, optužena za špijunažu, izašla je danas iz zatvora u Teheranu, nakon što joj je zatvorska kazna preinačena u uslovnu.
"Dobro sam. Ne želim da dajem izjave, ali, dobro sam", rekla je Saberijeva za AFP nakon što je napustila >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << zatvorsku zgradu.
,,Važnu ulogu odigrao je jak međunarodni pritisak. Ovaj slučaj je upozorenje stranim novinarima, koji se spremaju za praćenje predsedničkih izbora u Iranu, u junu. Nadamo se da će iz iranskih zatvora osloboditi i ostale novinare," rekao je Žan Fransoa Žulijar iz organizacije "Reporteri bez granica".
Optužena za špijunažu u korist SAD, Saberijeva (32) je 13. aprila osuđena na kaznu zatvora od osam godina. Apelacioni sud usvojio je danas njenu žalbu i smanjio zatvorsku kaznu na kaznu od dve godine uslovno.
Roksani Saberi dozvoljeno je da napusti Iran, ali joj je zabranjeno da se u toj zemlji bavi novinarstvom.
Saberijeva ima dvostruko državljanstvo - američko i iransko. Rođena je i odrasla u SAD, ali iransko državljanstvo ima preko oca, koji je iranski emigrant u SAD.
Od 2003. živi u Teheranu, odakle je radila za više inostranih medija.
Uhapšena je 21. januara. Nakon izricanja presude, 21. aprila je počela štrajk glađu, koji je prekinula dve sedmice kasnije.
Presuda je izazvala osude širom sveta, a na oslobađanje Saberijeve apelovao je i predsednik SAD Barak Obama, čija je administracija najavila niz gestova "otopljavanja" prema Iranu sa kojim su SAD prekinule diplomatske odnose još 1979. godine, odmah nakon Islamske revolucije.









