Izvor: Blic, 31.Jan.2018, 00:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odbor slovenačkog parlamenta sutra o priznavanju Palestine

Spoljnopolitički odbor slovenačkog parlamenta raspravljaće sutra o predlogu za priznavanje Palestine kao nezavisne i suverene države, koji podržavaju gotovo sve partije, premda neki smatraju da trenutak za donošenje odluke s tim u vezi - nije dobar.

Predlog je podneo Matej Vatovec u ime opozicione Levice, a podržali su ga Peter Vilfan iz koalicije DeSUS, Jani Moderndorfer iz koalicije SMC i nezavisni poslanici Matjaž Hanžek, Alenka Bratušek i Mirjam Bon Klanjšček, prenosi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << STA.

Nakon rasprave Odbora, predlog će biti stavljen na glasanje tokom plenarnog zasedanja parlamenta, koje se očekuje u martu ili aprilu.

Poslanici smatraju da bi priznavanje Palestine olakšalo postizanje rešenja zasnovanog na dvema državama, koje bi omogućilo Izraelu i Palestini da žive jedni pored drugih u miru.

Veruju i da bi, nakon što je odlučila da se otcepi od bivše Jugoslavije, Slovenija priznavanjem Palestine dokazala da priznaje i pravo drugih na samoopredeljenje.

Odluku o priznavanju nove države slovenačka vlada obično stavlja na glasanje Nacionalne skupštine, kao što je to bio slučaj sa Kosovom ili Crnom Gorom, ali ovog puta vlada još nije iznela svoj predlog, navodi slovenačka agencija.

Ipak, slovenačka vlada je krajem decembra zaključila da bi proces priznavanja Palestine trebalo da se nastavi, premda premijer Miro Cerar želi najpre da razmotri posledice takvog poteza po Sloveniju.

Pitanje priznavanja Palestine je i ranije bila tema debata u Sloveniji, ali je rasprava intenzivirana krajem 2014, na inicijativu Levice.

Međutim, vlasti su odlučile da bi bilo bolje sačekati i Palestinu priznati zajedno sa još nekom državom članicom EU.

U međuvremenu, debata o tome da li i kada priznati Palestinu, ponovo je pokrenuta nakon što je američki predsednik Donald Tramp proglasio Jerusalim prestonicom Izraela krajem prošle godine, što je naišlo na ogorčenost u međunarodnoj zajednici, uključujući Sloveniju, koja je glasala za rezoluciju UN kojom se odluka SAD osuđuje.

Kao rezultat, ministar spoljnih poslova Slovenije Karl Erjavec rekao je da bi Ljubljana trebalo da prizna Palestinu bez obzira na druge.

Iako je većina parlamentarnih stranaka naklonjena priznavanju Palestine zasnovanom na dvodržavnom rešenju, razilaze se u stavovima o tome da li je trenutak za takvu odluku odgovarajući.

Među koalicionim strankama, samo je premijerova partija SMC pomalo obazriva, a skepsu je izrazila i opoziciona stranka Nova Slovenija (NSi).

Istovremeno, Demokratska stranka (SDS) oštro se protivi priznavanju Palestine, tvrdeći da bi to naškodilo interesima Slovenije, a posebno odnosima sa SAD.

Rezervisanost u pogledu tajminga odlučivanja o tom pitanju izrazio je i predsednik Borut Pahor, koji kaže da bi podržao priznavanje Palestine ako bi to olakšalo rešavanje bilateralnih pitanja sa Izraelom.

Ipak, predsednik slovenačkog parlamenta Milan Brglez, potpredsednik SNC i ekspert za međunarodne odnose, ocenio je prošle nedelje da je "sada pravi trenutak".

Slovenci su, izgleda, za priznavanje Palestine, pri čemu je 49 odsto ispitanika u najnovijoj anketi lista "Delo" izrazilo podršku priznavanju, dok je oko 21 odsto Slovenaca - protiv.

Palestinu je priznalo 136 država, a među poslednjima Švedska - 2014, dok je većina istočnoevropskih država članica EU palestinsku državnost priznala ubrzo nakon što je proglašena 1988. godine, navodi STA.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.