Izvor: B92, 14.Nov.2003, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Odbijena tužba obolelog pušača
Arnsberg -- Zemaljski sud u Arnsbergu u petak je odbacio tužbu jednog 56-godišnjeg pušača koji je kao srčani bolesnik tražio odštetu od duvanskog koncerna "Remtsma". Muškarac, koji za sobom ima dva srčana infarkta i nekoliko bajpas-operacija, tražio je odštetu od 213.000 evra jer je, prema njegovom mišljenju, firma "Remtsma" svesno radila na stvaranju zavisnosti kod pušača, pa i kod njega. Sud je odbacio tužbu ukazujući da je "svaki pušač sam odgovoran za svoje ponašanje" >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i da "proizvođač cigareta ne može da bude kriv zbog posledica pušenja po zdravlje". Podnosilac tužbe je od 17. godine pušio 20 do 40 cigareta marke "Ernte 21", a prestao je tridesetak godina kasnije, posle prvog infarkta. Prema navodima iz tužbe, firma "Remtsma" tokom osamdesetih godina nije tekstom na paklicama cigareta upozoravala na opasnosti od pušenja, a u duvan je dodvla amonijak i druge sastojke da bi pojačala zavisnost pušača. Da nije bilo toga, smatra podnosilac tužbe, on bi mogao da prestane da puši, čime bi izbegao kasnije infarkte.
Ovo je prvi put u istoriji nemačkog sudstva da pušač tuži proizvođača cigareta. U SAD je od 2001. više sličnih tužbi imalo uspeha, a oboleli pušači dobili su velike novčane sume kao odštetu od koncerna za proizvodnju duvana.










