Izvor: Politika, 18.Okt.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Očekujemo razumevanje od EU
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić sa ambasadorima zemalja Evropske unije u Beogradu razgovarao o Kosmetu i sporazumu sa EU
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je juče da od Evropske unije (EU) i njenog predstavnika u pregovaračkoj trojci Kontakt grupe nemačkog diplomate Volfganga Išingera očekuje razumevanje i podršku za kompromisno rešenje budućeg statusa Kosova i Metohije, od kojeg – kako je istakao – u velikoj meri zavise mir, stabilnost >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i evropska budućnost zapadnog Balkana. On je, na konferenciji za novinare, koja je usledila posle njegovog razgovora sa ambasadorima zemalja članica EU akreditovanim u Beogradu, rekao da je zadovoljan Išingerovim angažmanom i da bi "bilo idealno" da se do rešenja za Kosmet dođe do 10. decembra (kad bi "trojka" trebalo da podnese izveštaj generalnom sekretaru UN), a u svakom slučaju u što skorijoj budućnosti.
Jeremić je kazao da Beograd još nije dobio zvaničan poziv za predstojeću rundu pregovora u Beču, koja počinje u ponedeljak 22. oktobra, ali da ga očekuje "sutra ili najkasnije prekosutra". Kosmetski pregovori će, najverovatnije, biti nastavljeni na ministarskom nivou, kao što su bili i u Briselu 14. oktobra, a na čelu beogradske delegacije će, po svoj prilici, biti ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić.
Odgovarajući na pitanja novinara, ministar je izrazio zadovoljstvo izborom novih "nestalnih" članica Saveta bezbednosti UN, među kojima su i Hrvatska ("nadam se da će ona doprineti boljem razumevanju problema regiona") i Kostarika ("koja je bila među našim favoritima").
Na sastanku sa evropskim ambasadorima, prvom u nizu takvih okupljanja koja će uslediti svakog meseca – kako je najavio Jeremić – bilo je reči i o drugoj najvažnijoj temi u Srbiji, a to je približavanje Evropskoj uniji. Šef srpske diplomatije naglasio je da je, u ovom presudnom trenutku za našu zemlju, kad se donose velike odluke za budućnost Srbije, od ambasadora EU zatražio političku podršku za hitno parafiranje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), i njegovo potpisivanje do kraja godine. U tom pravcu se već uveliko vodi inicijativa prema zemljama EU.
– Evropska budućnost Srbije je centralni prioritet naše vlade. Mi smo tome u potpunosti posvećeni i razumemo i prihvatamo uslove koje nam je EU postavila, a to je pre svega puna saradnja sa Haškim tribunalom. To je naš najvažniji kratkoročni prioritet. Tehnički deo pregovora o SSP-u završili smo u rekordnom roku, ostalo je da ispunimo još ovaj jedan politički uslov – rekao je Jeremić.
A. Mijalković
[objavljeno: 18.10.2007.]






