Obamina kubanska revolucija

Izvor: Deutsche Welle, 18.Dec.2014, 11:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obamina kubanska revolucija

SAD i Kuba planiraju da obnove diplomatske odnose i to nakon više od 50 godina ledenog doba. Radikalna promena kursa američkog predsednika Baraka Obame je korak koji je morao doći kad-tad, smatra Astrid Prange.

Kuba, my love! Otvorena izjava ljubavi američkog predsednika Baraka Obame toj karipskoj državi zaista je nešto posebno. Ona je revolucionarna poput kubanske revolucije i istovremeno pomirljiva poput biblijske Besede na gori. Poruka glasi: „Ljubite neprijatelje >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << svoje...“

Američki predsednik Barak Obama izgubio je starog komunističkog „neprijatelja“, a kubanski predsednik Raul Kastro mržnju prema kapitalizmu. Tokom prvog telefonskog razgovora između dvojice predsednika susednih država od 1961. godine, Obama i Kastro dogovorili su se iznenađujuće brzo. I jedan i drugi žele da što pre obnove diplomatske odnose i razmene ambasadore.

Sada je samo pitanje vremena kada će biti ukinut i trgovinski embargo SAD prema Kubi. Pojam „embargo“, naime, već sad upotrebljavaju samo jastrebovi, pogotovo predstavnici Republikanske stranke u američkom Kongresu, koji ukidanje sankcija Kubi doživljavaju kao poraz SAD.

Astrid Prange, DW

Pritom je postupno ukidanje sankcija odavno u punom jeku. Od 2000. Godine, SAD smeju, doduše iz humanitarnih razloga, da u Kubu izvoze lekove i poljoprivredne proizvode poput kukuruza ili živine.

Udvaranje negativcima

Osim toga, od 2011. Godine, 100.000 Amerikanaca godišnje sme da poseti Kubu u okviru kulturne i naučne razmene. Ukinuta su i ograničenja za Kubance koji žive u egzilu u SAD, a koji žele da posete svoju rodbinu na Kubi. Navodno, kako izveštavaju mediji, sarađuju čak i vojske dveju zemalja i to kada je u pitanju obalska straža ili obezbeđivanje američke vojne baze Gvantanamo na Kubi.

Sada Obama i zvanično želi da otvori „novo poglavlje“ u odnosima sa tom ostrvskom, komunističkom zemljom i da Kubu izbriše sa spiska tzv. lupeških zemalja, odnosno zemalja za koje Vašington smatra da pomažu terorizam. Cilj je, isto tako, i potpuno ukidanje zabrane dolaska američkih turista na Kubu.

Embargo kao žrtveni jarac

Ali tu se Obamino otvaranje prema Kubi zaustavlja jer za potpuno ukidanje embarga američkom predsedniku potrebna je većina u Kongresu kojim vladaju Republikanci. Ipak, iako se radi o malim koracima, jedno je sigurno: američko-kubanski zid počeo je da se ruši. Obnavljanje diplomatskih odnosa i postupno ukidanje prepreka neminovno vodi ka ukidanju embarga.

Vreme da taj mentalni zid padne odavno je sazrelo jer blokada više nije u skladu s vremenom, a, osim toga, pokazalo se i da je ona potpuno neefikasna. Zagovornici embarga ostvarili su upravo suprotan efekat od željenog. Embargo je vlastodršcima u Havani godinama služio kao opravdanje za lošu privrednu politiku i katastrofalnu ekonomsku situaciju u toj ostrvskoj zemlji. Došlo je vreme da se stari neprijatelji konačno slože oko poruke iz Besede na gori.

Nastavak na Deutsche Welle...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.