Izvor: B92, 17.Nov.2008, 09:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obama: Prioriteti Irak i Gvantanamo

Vašington -- Novi predsednik SAD Barak Obama potvrdio je spremnost da po preuzimanju dužnosti 20. januara povuče vojnike iz Iraka i da zatvor Gvantanamo na Kubi zatvori.

U međuvremenu, danas je potpisan sporazum o povlačenju američkih trupa iz Iraka. Sporazum su parafirali šef iračke diplomatije Hošijar Zebari i američki ambasador u toj zemlji Rajan Koker, a on predviđa povlačenje američkih snaga iz Iraka do kraja 2011. godine.

"Rekao sam tokom kampanje, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << a i dalje sam tog stanovišta da ću, po preuzimanju funkcije, pozvati Generalštab i zvaničnike zadužene za nacionalnu bezbednost i pokrenućemo plan za povlačenje naših snaga", izjavio je Obama u intervjuu za američku televiziju Si-Bi-Es, dodajući "posebno u svetlu onoga što se događa u Avganistanu".

Obama namerava da oslobodi vojsku i budžet za rat u Avganistanu koji će biti prioritet u njegovoj spoljnoj politici. On je dodao i da hvatanje Osame bin Ladena, glavnog osumnjičenog za terorističke napade u SAD 11. septembra 2001. godine, ostaje jedan od "prioriteta".

S druge strane, kada je reč o Iraku gde se situacija poboljšala, Obama se zalaže za povlačenje američke vojske do leta 2010. godine.

Obama je, takođe, kazao da namerava da zatvori zloglasni zatvor Gvantanamo u kojem se od 2002. godine drže osumnjičeni za terorizam. U tom zatvoru trenutno ima 255 pritvorenika od ukupno 800 koliko ih je tamo držano.

Suprotno svim načelima američkog pravosuđa, ti ljudi su pritvoreni na neograničeni vremenski period bez podignute optužnice. Proglašeni "neprijateljskim borcima", ti pritvorenici tek od juna ove godine imaju mogućnost da se obrate federalnom sudu umesto vojnom, kao što je to bilo do sada.

Obama je, takođe, potvrdio da namerava da prekine torturu kao metod ispitivanja u američkoj vojsci. Zatvaranje Gvantanama i obustavljanje torture jesu, kako je dodao Obama, "deo napora da Amerika povrati svoj položaj na moralnom planu".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.