OPROŠTAJ OD MINISTRA ODBRANE UZ DIP PARPL

Izvor: Kurir, 10.Mar.2011, 19:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OPROŠTAJ OD MINISTRA ODBRANE UZ "DIP PARPL"

BERLIN - Nemačke oružane snage prirediće večeras svečano povečerje, najvišu vojnu ceremoniju Bundesvera, kao oproštaj od Karla Teodora cu Gutenberga (Karl Theodor zu Guttenberg) koji je prošle sedmice podneo ostavku pošto se ispostavilo da je njegov doktorski rad iz 2006. godine plagijat.

Bivši ministar zaželeo je da mu veliki orkestar Bundesvera, kako prenose mediji pozivajući se na portparola orkestra, odsvira pesmu "Smoke on the Water" (Dim na vodi) engleske hard rok grupe >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << "Dip parpl" (Deep Purple).

Bulevarska štampa čiji je Gutenberg bio miljenik u protekle dve godine, rado je objavljivala fotografije ministra s neformalnih skupova, posebno sa koncerata grupe AC/DC za koju je 40-godišnji Gutenberg tvrdio da mu je omiljena. Večerašnjoj ceremoniji prisustvovaće i savezna kancelarka Angela Merkel, kao i novi ministar odbrane Tomas de Mezijer (Thomas da Maiziere).

Pored "Dip parpla", Gutenberg je poželeo da čuje i dva vojna marša - Velikog Kneza kao i Marš kralja Ludviga Drugog koji je, kao i Gutenberg, bio iz Bavarske. Svečanim povečerjem u Nemačkoj se ispraćaju ne samo ministri odbrane kada, nezavisno iz kog razloga, napuštaju funkciju, već i predsednik države i savezni kancelar.

Socijaldemokrati Gerhardu Šrederu, koji je bio kancelar od 1998. do 2005, orkestar Bundesvera je na oproštaju, odsvirao Baladu o Mekiju Nožu Kurta Vajla i Berta Brehta, Letnje doba (Summertime) Džordža Geršvina i "I did it my way" Frenka Sinatre, pri čemu je odlazeći kancelar pustio i koju suzu.

Bivši ministar odbrane Franc-Jozef Jung (Franz-Josef), koji je takođe podneo ostavku, poželeo je pesmu "Time To Say Goodbye" (Vreme da se kaže zbogom) Andree Bočelija, a prošli predsednik države, koji je isto prevremeno napustio funkciju tražio je "Sent Luis bluz" Vilijama Hendija.

S obzirom na aferu zbog koje je Gutenberg morao da podnese ostavku, u medijima povodom izbora muzike za svečano povečerje ima i šaljivih komentara u kojima se izražava čuđenje što se bivši ministar nije opredelio za pesmu "Sve je ukradeno" nemačke grupe "Prinčevi" ili "Doktor, doktor" grupe "Skorpions" (Scorpions), a u obradi "Ajron mejdena" (Iron Maiden).

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.