Izvor: NoviMagazin.rs, 14.Jul.2018, 15:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novi sukob Italije i Malte oko migranata
Odredište za oko 450 migranata koji su se u italijanskim vodama ukrcali na dva ratna broda povod je novog spora Italije i Malte.
Italijanski ministar unutrašnjih poslova Mateo Salvini je od premijera Đuzepea Kontea tražio da brodovima naloži da "krenu na jug, ka Libiji ili Malti".
"Da bi se izazvala evropska intervencija i da bi se borilo protiv krijumčara ljudi potreban je akt pravde, poštovanja i hrabrosti", rekao je Salvini, inače šef ekstremno desne partije >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << Liga.
Brod sa 450 migranata je krenuo iz Libije i juče u zoru se nalazio u međunarodnim vodama ali u zoni odgovornosti Malte.
Tokom jučerašnjeg dana, vlada u Rimu je pokušavala da putem razmene poruka i telefonskih poziva ubedi Maltu da preuzme migrante.
Valeta je odgovorila da je brod bliži italijanskom ostrvu Lampeduza nego Malti, i navela da migranti ne žele pomoć Malte već da hoće da nastave put ka Italiji.
Migranti su jutros prešli na ratne brodove ali je odredište i dalje neizvesno. Osmoro žena i dece je zbog medicinskih razloga prebačeno na Lampeduzu.




