Izvor: Politika, 15.Apr.2010, 23:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novi džinovi zbijaju redove
Brazil, Kina, Indija i Rusija razrađuju ulogu kvarteta na međunarodnoj sceni, usled najteže globalne ekonomske krize posle Drugog svetskog rata
Četiri vodeće zemlje u razvoju – Brazil, Rusija, Indija i Kina – juče su u Braziliji nastavile da zbijaju redove, razrađujući novu ulogu kvarteta na međunarodnoj sceni, usled najteže globalne ekonomske krize od 1945. godine.
Odlučna reforma međunarodnih finansijskih organizacija, posebno revizija glasačkih prava >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << unutar MMF-a i Svetske banke, globalne bezbednosne pretnje, nove investicije, naučna saradnja na Antarktiku, stav prema iranskom nuklearnom programu... bile su glavne teme dvočasovnog samita lidera kvarteta, poznatijeg pod akronimom BRIK, u Braziliji. Drugi samit BRIK-a trebalo je inače da traje dva dana: tragični zemljotres u Kini nagnao je predsednika Hu Đintaoa da skrati boravak u Brazilu i otkaže nastavak turneje po Latinskoj Americi.
Lideri BRIK-a, četiri države koje predstavljaju 42 odsto svetskog stanovništva i ostvaruju 14,6 odsto globalnog društvenog proizvoda i 12,8 odsto svetske trgovine, u međuvremenu su pojačali međusobne kontakte, nastojeći da definišu zajedničku političku platformu.
„Sastanak četvorice u Braziliji uoči samita G-20 o reformama međunarodnog finansijskog sistema zamišljen je da pokaže jedinstvo stavova kvarteta o izmenjenom, multipolarnom svetu nakon krize koja je izbila na Volstritu u leto 2007. godine. Važeća glasačka kvota u MMF-u i Svetskoj banci anahrona je i neodrživa”, insistirao je domaćin jučerašnjeg samita brazilski predsednik Injasio Lula da Silva.
U svetu rastućih međunarodnih izazova, zemlje članice BRIK-a veoma aktivno jačaju međusobnu saradnju, ali i kooperaciju sa drugim državama na principima ravnopravnih odnosa i uvažavanja, istakao je kineski lider Hu Đintao u Braziliji. „BRIK je pouzdani oslonac stvaranja policentričnog, pravednog i demokratskog svetskog poretka”, izjavio je ruski predsednik. Indijski lider Manmohan Sing podsetio je da će četiri članice BRIK-a u sledećih desetak godina privredno nadjačati šest vodećih zapadnih ekonomija, i da bi zato trebalo drugačije da budu predstavljene kako u MMF-u i Svetskoj banci tako i u Savetu bezbednosti UN.
Skupu četvorice lidera u Braziliji pridružio se juče i lider Južnoafričke Republike Džejkob Zuma. Lider zemlje Rta dobre nade učestvovao je u glavnom gradu Brazila na na odvojenom, trojnom, samitu Indije, Brazila i zemlje Rta dobre nade.
„Decenijama nakon Drugog svetskog rata, u globalnoj areni moći jug je bio skrajnut i zapostavljen. Novovekovna zbilja radikalno izmešta centre globalne političke i privredne moći sa zapada. Južnoafrička Republika traži članstvo u BRIK-u”, najavio je juče Džejkob Zuma.
Zapadni establišment sa neskrivenom zebnjom uočava obrise novog globalnog poretka.
„Izvozno orijentisane zemlje u razvoju sve više postaju oslonac globalnog privrednog rasta, sa čime raste i njihov politički uticaj. Jaz između privrednog uzleta jednih i anemičnog privrednog istrajavanja drugih može ugroziti globalnu stabilnost”, upozorila je juče Evropska centralna banka.
Zapad se suočava sa vidljivim osipanjem svog uticaja na međunarodnoj sceni, priznao je juče američki „Volstrit džornal”.
T. Vujić
[objavljeno: 16/04/2010]



