
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Sep.2024, 17:48
Novi Sad domaćin Senološkog kongresa - U Srbiji se godišnje otkrije oko 4 i po hiljade karcinoma dojke kod žena
Novi Sad je bio domaćin 4. Senološkog kongresa, koji je okupio najveće stručnjake iz zemlje koji se bave lečenjem karcinoma dojke. U fokusu ovogodišnjeg skupa bili su dijagnostika i lečenje raka dojke kod žena koje su mlađe od 40 godina, s obzirom na to da se kod njih poslednjih godina potvrđuju najagresivniji tipovi karcinoma.
U Srbiji se godišnje otkrije oko 4 i po hiljade karcinoma dojke kod žena, u Vojvodini oko 1.600. Iza ovih brojeva kriju se imena nečijih sestara, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << majki, baka, kojima je ta bolest dijagnostikovana u poodmaklom stadijumu. Među njima je, nažalost, sve veći broj žena mlađih od 40 godina.
"Ja vam mogu reći iz moje prakse da sam prošle nedelje imala nekoliko žena koje su mlađe od 40 godina sa karcinomom dojke. Problem je izraženiji što karcinom dojke kod žena mlađih od 40 godina ima agresivniji tok, to su agresivni karcinomi kod kojih je zaista bitno da ih otkrijemo na vreme", rekla je prof. dr Dragana Đilas, predsednica Senološkog udruženja.
Rana dijagnostika, u začetku karcinoma, je imperativ u izlečenju, ističe doktorka Đilas, s obzirom na to da u našoj zemlji, ali ni u drugim zemljama na svetu, ne postoji skrining program koji obuhvata žene starosti do 40 godina. Ohrabruje činjenica da naše klinike raspolažu sve većim brojem visokoefikasnih inovativnih lekova, koji se daju o trošku RFZO-a.
"Na sreću, Institut za onkologiju Vojvodine, naravno, sa regionalnim bolnicama i sa KCS-om pokriva onkološke bolesti, za sada mislim da radimo dobro, da nema listi čekanja, da nemamo čekanja na operacije, nemamo više čekanja na zračnu terapiju, možda je najjednostavnije reći, da kada nema u vestima, to znači da mi funkcionišemo dobro", rekao je prof. dr Ferenc Vicko sa Instituta za onkologiju Vojvodine.
Institut za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici je jedna od retkih ustanova u našoj zemlji u kojima se sprovodi projekat testiranja žena na visokorizični karcinom dojke, genetsko testiranje na BRCA 1 i 2, a stručnjaci te ustanove prate i sve novine koje se tiču napretka u molekularnoj biologiji i digitalnoj patologiji.
"Digitalna patologija i digitalizacija u patologiji je nešto novo sa čime smo suočeni, digitalizacija je ušla i u našu laboratoriju, tako da u tom smislu se dodatno razvijamo, pratimo mogućnosti primene veštačke inteligencije u patologiji", rekla je prof. dr Tatjana Ivković.
Domaći, ali i strani stručnjaci sa nestrpljenjem iščekuju da naučnici završe sa razvitkom tzv. likvidne biopsije, zahvaljujući kojoj će se iz kapi krvi, po rođenju moći utvrditi da li pojedine žene imaju visok rizik za karcinom dojke. O novinama u toj oblasti, stručnjaci iz oblasti radiologije, patologije, onkologije, hirurgije, razmenili su iskustva na 4. Senološkom kongresu koji je održan u Novom Sadu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...