Izvor: B92, 18.Feb.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nove žrtve protesta zbog karikatura
Bengazi, Rim -- U Libiji deset ljudi je poginulo na demonstracijama zbog karikatura Muhameda.
U Bengaziju policija je pokušala da suzavcem i pucanjem razbije proteste ispred italijanske ambasade, koja je zapaljena. Demonstrante je isprovociralo ponašanje italijanskog ministra Roberta Kalderolija, koji je nosio majice sa odštampanim karikaturama. Premijer Silvio Berluskoni zatražio je zbog toga njegovu ostavku.
Najmanje deset osoba je poginulo u metežu koji je nastao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tokom protesta ispred italijanskog konzulata u Bengaziju, koji su sinoć organizovali muslimanski vernici, ogorčeni gestom italijanskog ministra.
Italijanski ministar podneo ostavku
Italijanski ministar za reforme Roberto Kalderoli podneo je ostavku posle nemira u Libiji koji su izbili zbog karikatura proroka Muhameda koje je on nosio na majici. "Podneo sam ostavku", rekao je Kalderoli, a prenela je italijanska agencija Ansa.
Kalderoli je bio pod velikim pritiskom da podnese ostavku, pošto je u javnosti nosio majicu sa karikaturama Muhameda, što je izazvalo proteste ispred italijanskog konzulza u Bengaziju u kojima je deset osoba poginulo.
Fondacija Gadafi, na čijem je čelu jedan od sinova libijskog predsednika Moamera Gadafija, zatražila je danas od Rima da preuzme hitne mere protiv ministra punog mržnje i rasizma i upozorila da bi u suprotnom, interesi Italije i odnosi sa Libijom prešli u delikatnu fazu i da bili bi razmotreni.















