
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Apr.2012, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Neuspelo lansiranje rakete Severne Koreje, osude sveta
PJONGJANG -
Severna Koreja jutros je izvela neuspeli pokušaj lansiranja satelita u orbitu, što je međunarodna zajednica osudila kao provokaciju, a hitno je sazvan i sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Ubrzo posle lansiranja, jutros po lokalnom vremenu, SAD, Južna Koreja i Japan javili su da se raketa koja je nosila satelit raspala u letu neposredno posle lansiranja iz svemirskog centra Tongčang-ri, na severozapadu zemlje, na oko 50 kilometara od kineske >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << granice.
SAD: Prikriveno lansiranje balističke rakete
Sjedinjene Američke Države i druge zemlje veruju da se radi o prikrivenom lansiranju balističke rakete dugog dometa, što je zabranjeno rezolucijama Ujedinjenih nacija.
Južna Koreja je saopštla da je raketa letela minut ili dva pre nego što je eksplodirala u vazduhu, i da su pokupili ostatke rakete u moru.
Zvanična severnokorejska agencija KCNA je to potvrdila nekoliko sati kasnije i javila da je satelit lansiran u 7.38 po lokalnom vremenu, ali da nije uspeo da uđe u orbitu, kao i da naučnici pokušavaju da utvrde razlog za ovaj neuspeh.
Sastanak Saveta bezbednosti
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN) održaće danas hitan sastanak, javljaju svetske agencije.
Savet bezbednosti će se sastati u 14 sati po srednjevropskom vremenu, kako bi razmotrio današnje lansiranje severnokorejske balističke rakete sa meteorološkim satelitom, prenela je agencija AFP.
Stalne članice Saveta bezbednosti - Velika Britanija, Kina, Francuska, Rusija i Sjedinjene Američke Države, već su imale neformalne razgovore i očekuje se da će na sastanku Saveta usvojiti izjavu kojom se osuđuje akt Pjongjanga, navodi francuska agencija.
Ovo je treći neuspeli pokušaj Severne Koreje da pošalje satelit u orbitu. Prethodna dva pokušaja bila su 1998. i 2009, piše agencija Frans pres.
Prvi deo rakete pao je u Žuto more na 165 kilometara od Seula, a drugi i treći deo "nisu funkcionisali", saopšteno je iz Komande Severnoameričke protivvazdušne odbrane (NORAD). Dodaje se da ovi delovi nisu nikad predstavljali opasnost.
SAD smatraju da se u stvari radi o balističkoj interkontinentalnoj raketi dugog dometa, između 6.000 i 9.000 kilometara.
SAD, Južna Koreja i Japan: Provokacija!
SAD, Južna Koreja i Japan su osudile ovo kao "provokaciju" severnokorejskog režima, koji se suprotstavlja međunarodnoj zajednici.
Vašington je naveo da se ovde radi o kršenju rezolucija UN iz 2006. i 2009, kojima se zabranjuje Severnoj Koreji bilo kakva nuklearna proba ili ispaljivanje balističkih raketa.
Bela kuća je posle današnjeg neuspelog pokušaja navela da se na ovaj način "preti regionalnoj bezbednosti, krši međunarodno pravo i suprotno je nedavno preuzetim obavezama zemlje".
"Severna Koreja se samo više izoluje time što kreće u akte provokacije, troši svoj novac na oružje i propagandu dok su Severnokorejci sve gladniji", rekao je portparol američkog predsednika Džej Karni.
Ministri najbogatijih zemalja sveta G8 (Nemačka, Kanada, SAD, Francuska, Velika Britanija, Italija, Japan i Rusija), koji su se juče sastali u Vašingtonu, izdali su saopštenje u kome su ocenili da severnokorejsko lansiranje rakete "narušava mir i stabilnost u regionu".
Kina više od šest sati nije uopšte reagovala na severnokorejsko lansiranje rakete, a potom je pozvala na "smirenost" i "uzdržanost", ali nije osudila Pjongjang.
Lavrov: Reagovati diplomatijom
Rusija, Kina i Indija zalažu se da reagovanje na neuspešno lansiranje severnokorejskog satelita bude zasnovano isključivo na političko-diplomatskim sredstvima, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
"Razgovarali smo o nuklearnom pitanju na korejskom poluostrvu i neuspešnom lansiranju rakete nosača. Uvereni smo da je na postojeće izazove neophodno reagovati isključivo političko-diplomatskim sredstvima", rekao je Lavrov na zajedničkoj konferenciji za medije sa kolegama iz Kine i Indije.
Severnokorejska vojska u povišenoj pripravnosti
Vojska Severne Koreje je, nakon neuspešnog lansiranja rakete dugog dometa i uprkos protestima međunarodne zajednice, stavljena danas u stanje povišene pripravnosti.
"(Oružane snage) Severne Koreje stavljene su u stanje povišene pripravnosti", rekao je južnokorejski ministar odbrane Kim Kvan-Đin na zasedanju parlamentarne komisije, saopšteno je iz njegovog kabineta. Nije precizirano da li je ta odluka doneta pre ili posle lansiranja rakete.
Vojsku Severne Koreje čini 1,2 miliona vojnika. Ta zemlja ima 24,5 miliona stanovnika.
Južnokorejski ministar odbrane sastao se sa komandantom američke vojske stacionirane u Južnoj Koreji Džejmsom Termanom i američkim ambasadorom Sung Kimom.
Ministar se tom prilikom založio za "odgovarajuće sankcije", posle pokušaja lansiranja severnokorejske rakete, kazao je portparol njegovog ministarstva.
Komisija za odbranu južnokorejskog parlamenta usvojila je rezoluciju kojom se traži čvrst odgovor na svaku novu provokaciju Pjongjanga. U tekstu se navodi da Severna Koreja mora "odmah da prekine razvoj oružja za masovno uništenje i oružja dugog dometa".
Južna i Severna Koreja potpisale su sporazum o prekidu neprijateljstava nakon Korejskog rata (1950-1953), ali ne i mirovni ugovor.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...