
Izvor: Glas javnosti, 30.Maj.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nepal republika
Kraljevska zastava skinuta je sa nepalske kraljevske palate u Katmanduu. Glasanjem u konstitutivnoj skupštini, u Nepalu je ukinuta, 239 godina stara, poslednja hinduistička monarhija i proglašena republika.
Pre zasedanja skupštine, koje je kasnilo deset sati i održano u zabrinjavajućoj atmosferi, tenzije ispred skupštinske palate kulminirale su dvema manjim eksplozijama, u kojima je nekoliko osoba zadobilo lakše povrede. Došlo je takođe do sukoba policije i više stotina ljudi, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << u kojima je povređeno 25 osoba.
Predlog prelazne vlade da se Nepal proglasi federativnom demokratskom republikom usvojen je u skupštini sa 560 glasova za i četiri protiv.
Ispred nepalskog parlamenta okupili su se republikanci koji, kako piše na
njihovim transparentima, slave „pobedu naroda Nepala“.
„Nada je rođena“, piše Himalajan tajms dejli.
KRALJ IZDRŽAVAN SA 3,1 MILION DOLARA GODIŠNJE
Ukidanjem himalajske monarhije, bivšem kralju ukinuta je i godišnja suma od 3,1 milion dolara za izdržavanje. Međutim, 61-godišnji Gjanendra ima lični kapital koji se procenjuje na oko nekoliko desetina miliona dolara. Pripadaju mu i lanac hotela u zemlji, plantaže čaja i konditorska fabrika, ali, ne isključuje se da će nova vlast nacionalizovati imovinu kraljevske porodice.
„Kralj ništa nije uradio za svoj narod izuzev što je zgrtao pare za sebe i svoju porodicu“, kaže jedan 39-godišnji Nepalac za Rojters, proslavljajući proglašenje republike.
Prelazna vlada usvojila je taj predlog još 28. decembra 2007. godine. Posle odluke konstitutivne skupštine, Nepal će uskoro dobiti predsednika republike. Stranke su postigle sporazum o tome da predsednik, sa uglavnom ceremonijalnom ulogom, bude i vrhovni komandant vojske, a da izvršna vlast bude u rukama premijera. Sledeći zadatak nove skupštine biće priprema novog ustava.
Maoisti, pobornici republikanskog režima, vodili su deset godina oružanu borbu kako bi postigli odlazak kralja Gjanendre i osnivanje republike i ubedljivo su pobedili na parlamentarnim izborima u aprilu osvojivši više od trećine - 220 od 601 mesta.
Mirovnim sporazumom potpisanim 2006. između glavnih političkih stranaka i maoista okončan je građanski rat u kojem je poginulo najmanje 13.000 ljudi.
Kralju Gjanendri dat je rok od dve nedelje da napusti palatu, ali je on to već učinio. Na kraju procesa u kojem je morao da plaća porez, a njegovo ime i lik uklonjeni iz nacionalne himne i sa novčanica, napuštanje palate poslednji je ponižavajući čin za čoveka koji će ući u istoriju kao poslednji kralj Nepala, komentariše Bi-Bi-Si. Palata će biti pretvorena u istorijski muzej.
„Sada će ovde biti mir. Ne verujem da će ikome nedostajati kralj i da će bilo ko za njim pustiti suzu“, zaključuje 25-godišnjak iz Katmandua.
Maoisti su tokom predizborne kampanje obećali posao mladima i zemlju farmerima u državi u kojoj više od 80 odsto 26-milionske populacije živi na farmama.
Ipak, gledano na duži rok, glavni zadatak onoga ko će biti na vlasti u Katmanduu biće borba sa nemaštinom i nejednakošću, zbog kojih je Nepal i dalje jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu.
Kao i sibv kraljebi i politicari.Narod im uvek sluzi kao krava muzara a oni su najvece pijavice.Ovo isto vazi i za politicare , koji smatra narod glupim budalama , koje treba tretirati kao obicnu stoku i izvuci im i zadnji dinar iz dzepa.