Nemačka vlada usvojila novi plan civilne zaštite

Izvor: N1 televizija, 24.Avg.2016, 13:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemačka vlada usvojila novi plan civilne zaštite

Nemačka vlada je usvojila plan civilne zaštite, kojim je predviđeno da građani naprave rezerve vode i hrane za više dana, kako bi se pripremili za napad ili druge vrste vanrednih okolnosti.

Prethodni plan civline zaštite donet je 1995. godine, u vreme popuštanja u oblasti bezbednosti po okončanju perioda Hladnog rata, saopštila je nemačka vlada.

"Posle 20 godine neophodna je promena", dodaje se u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova Nemačke.
>> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija <<
Plan sadrži niz mera koje treba da omoguće da država funkcioniše u kriznim situacijama, i predviđa da građani naprave zalihe namirnica i lekova. U saopštenju se dodaje da je malo verovatan napad na nemačku teoritoriju, koji zahteva konvencionalnu odbranu i ističe da zemlja treba da bude spremna za slučaj da se neka pretnja obistini.

Stanovništvu se preporučuje da pripremi rezerve vode i to "dva litra po osobi dnevno za period od pet dana", i da prikupe hrane dovoljne za 10 dana. Predviđeni su i vanredni planovi u slučaju prekida snabdevanja vodom i strujom, kao i niz bezbednosnih mera u slučaju hemijske, nuklearne i biološke krize, ali i sajber napada.

Opozicija je kritikovala inicijativu vlade, a Zeleni su je optužili da bespotrebno širi strah među stanovništvom.

Plan je loše dočekan i u medijima, a list "Bild" se našalio tako što je objavio listu neophodnih stvari, poput suvih kajsija ili kobasica u konzervi.

Kritike se šire i društvenim mrežama, a korisnici Tvitera koriste oznaku (hashtag) "hamsterkauf", što u bukvalnom prevodu znači "kupovina hrčka" a u prenosnom napraviti rezerve, kako bi sebi dali oduška.

Nastavak na N1 televizija...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Đaci u Francuskoj će učiti kako da se zaštite od napada

Izvor: EurActiv Srbija, 24.Avg.2016

Francuska vlada predstavila je 24. avgusta plan koji predvidja pojačane mere bezbednosti u školama, uključujući patrole u blizini škola tokom cele godine. Prema planu, djaci će biti upoznati sa osnovama zaštite, odnosno kako da se sakriju i pobegnu zavisno od situacije, a u odredjenom uzrastu...

Nastavak na EurActiv Srbija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.