Nemačka u panici - 2.000 inficiranih i 16 umrlih ukazuje na epidemiju

Izvor: Studio B, 02.Jun.2011, 13:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemačka u panici - 2.000 inficiranih i 16 umrlih ukazuje na epidemiju

U Nemačkoj od EHEC bakterijske infekcije već umrlo najmanje 16 osoba, a broj inficiranih, koji i dalje raste, popeo se na čak 2.000 ljudi, tako da se već govori o epidemiji i situacija poredi sa vremenom kuge.

"Mi posmatramo tokove bolesti, koji nam do sada nisu bili poznati", rekao je profesor Hendrik Lenert, direktor medicinske klinike u Libeku, gde se, isto kao i u gradu Kil, na krajnjem severu zemlje, sve više pacijenata bori sa problemom otkazivanja bubrega i neurološkim >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << problemima.

Direktor bolnice u Kilu, profesor Štefen Šrajber, kako prenosi štampa, govori o epidemiji i "medicinsku bespomoćnost" poredi sa vremenom kuge.

"Ne postoje nikakvi standardi u terapiji za tretman tih pacijenata", kaže poznati ekspert za bubrege sa klinike u Kilu, naglasivši da je vreme trajanja bolesti i tok same bolesti iznenadio lekare.

Samo u Kilu, glavnom gradu nemačke pokrajine Šlezvig-Hošltajn, smeštenoj na krajnjem severu zemlje i granici prema Danskoj, leži oko 100 pacijenata, inficiranih EHEC-bakterijom, od kojih je čak 95 sa simptomima HUS (hemolitičko-uremijski sindrom), koji vodi ka otkazivanju bubrega i mogućoj smrti.

Mediji javljaju da je HUS sindrom, verovatno, pogodio trećinu ukupno inficiranih pacijenata u Nemačkoj.

U međuvremenu je Evropska unija "rehabilitovala" španske krastavce, za koje se u Nemačkoj prvo verovalo da su izvor zaraze, a lekari u Nemačkoj, javljaju mediji, razvili brzi sistem identifikovanja bakterije, koja se može utvrditi za samo nekoliko sati.

U Nemačkoj su upućeni i prvi apeli za sakupljanje krvi.

"Mi, doduše, imamo dobro organizovano snabdevanje konzervama krvi, ali mi ne bi smeli da zaboravimo da sezona godišnjih odmora stoji pred nama u kojoj, iskustvo govori, zbog povećanog broja nesreća, treba i više krvi", rekao je portparol jednog zdravstvenog osiguranja iz pokrajine Meklenburg Prednje Pomeranije.

Ukoliko EHEC kod pacijenata krene "kako ne valja", onda je potrebna nova krv, tako da su mnogi apelovali na dobrovoljno davanje krvi, a gradonačelnik Hamburga Olaf Šolc i senator zdravlja Korneija Prifer-Sstorks, pokazali to i svojim ličnim primerom i dali krv.

Eksperti grozničavo tragaju za uzrokom zaraze, koja se sa severa Nemačke proširila na celu teritoriju zemlje, a Prifer-Štorks je rekla da je skoro neverovatno da se bolest prenese sa čoveka na čoveka, ukoliko se ljudi pridržavaju normalnih higijenskih pravila.

Sve dok se ne utvrdi izvor zaraze, dotle će se "tapkati u mraku" i dotle treba da bude na snazi upozorenje Instituta Robert Koh o higijenskim standardima i izbegavanju krastavaca, paradajza i zelene salate, ponavljaju i danas nemački mediji, koji, ukazujući na ovu opasnu crevnu infekciju, praćenu teškim prolivima i otkazivanjem bubrega-što dovodi do smrti - navode statističke podatke da se mora računati sa oko pet odsto žrtava, od ukupnog broja obolelih.

Sapatero: Španija će tražiti nadoknadu štete

Španija će zahtevati kompenzaciju zbog toda što su za zarazu smrtonosnom bakterijom u Nemačkoj pogrešno okrivljeni španski krastavci, izjavio je danas premijer Španije Hoze Luis Rodrigez Sapatero.

"Juče je postalo jasno, posle analize koju je obavila španska agencija za ispravnost hrane, da ne postoje ni najmanje indikacije da je uzročnik te ozbilje zaraze bilo koji španski proizvod", rekao je Sapatero u intervjuu španskom nacionalnom radiju.

"Stoga želim jasniju reakciju (Evropske) komisije. Pred nama je veoma ambiciozan zadatak - da što je pre moguće povratimo našu dobru reputaciju i trgovinu svim španskim proizvodima", ukazao je on.

Španija će takođe zahtevati "reparacije od nadležnih vlasti u Evropskoj uniji zbog pretrpljene štete", dodao je Sapatero.

Evropska komisija je sinoć ukinula upozorenje za potrošače povodom španskih krastavaca za koje se sumnjalo da su uzročnici soja ešerihije koli koji je usmrtio najmanje 17 osoba, prenela je francuska agencija AFP.

Komisija je saopštila da testiranja krastavaca u Nemačkoj i Španiji "nisu potvrdila prisustvo specifičnog serotipa (O104) koji je odgovoran za zarazu".

"Posle tih nalaza Komisija je opozvala sva upozorenja o španskim krastavcima koja je uputio Sistem za brzo upozoravanje u sektoru hrane i stočnih hraniva", ukazano je u saopštenju.

Španski izvoznici voća i povrća procenjuju da su izgubili više od 200 miliona evra (290 miliona dolara) nedeljno, jer je oko 150.000 tona njihovih proizvoda ostalo neprodato, kao posledica reagovanja širom Evrope na izbijanje zaraze bakterijom enterohemoragijske ešerihije koli koja je usmrtila 16 osoba u Nemačkoj i jednu ženu u Švedskoj.

Nastavak na Studio B...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.