Izvor: B92, 18.Apr.2009, 02:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nemačka traži jedinstven stav EU
Berlin -- Nemačka želi da zemlje Evropske unije zauzmu jedinstven stav o učešću na Konferenciji UN o rasizmu koja u ponedeljak počinje u Ženevi.
Vladin predstavnik za štampu Tomas Šteg saopštio je juče da je nemačka vlada veoma zainteresovana da se u vezi sa tim "donese zajednička evropska odluka", ali i dodao da je to "idealna predstava" Berlina.
Mediji su u četvrtak najavili da Nemačka po svoj prilici neće učestvovati na skupu u Ženevi zbog toga što >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << će na njega doći i predsednik Irana Mahmud Ahmadinedžad za kojeg se očekuje da će govornicu iskoristiti za napade na Izrael.
Ukoliko do toga dođe, biće to prvi put u istoriji SR Nemačke da ona bojkotuje neki skup svetske organizacije.
Prema navodima Ministarstva inostranih poslova u Berlinu, šef diplomatije Frank-Valter Štajnmajer je o tome telefonom već razgovarao sa britanskim kolegom Dejvidom Milibandom, a planirane su i dalje konsultacije.
"Ne može da se toleriše da skup koji u ponedeljak počinje u Ženevi bude pretvoren u podizanje optužnice protiv Izraela", rekao je Steg povodom dugotrajnih razmirica u vezi sa nacrtom završnog dokumenta konferencije.
Prema navodima nemačkog Ministarstva inostranih poslova, sporne tačke dokumenta su, pored sukoba na Bliskom istoku, još i sloboda mišljenja i verske slobode.
Prema navodima medija koji se pozivaju na vladine izvore, još nije jasno kada će Berlin doneti konačnu odluku o učešću na konferenciji o rasizmu.
Kanada i Izrael već su otkazali učešće na skupu u Ženevi, a bojkotom su zapretile i SAD i Italija.
Konferencija u Ženevi trebalo bi da preispita sprovođenje zaključaka konferencije o rasizmu koja je 2001. održana u Durbanu u Južnoj Africi.
Taj skup, na kojem su učestvovali predstavnici 160 zemalja, završen je skandalom pošto su SAD i Izrael ostale učesnike optužili za antisemitsko ponašanje i prevremeno napustili konferenciju.










