Izvor: Politika, 31.Okt.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nema žalbe na presudu Miroslavu Radiću
Od našeg stalnog dopisnika
Zagreb, 30. oktobra – Odluke haškog suda ponovo dižu nervozu u hrvatskoj javnosti, barem onom njenom znatnom delu koji smatra da za strahote u proteklom ratu treba osuditi sve one sa druge strane na koje oni ukažu prstom. Opet je, naravno, u pitanju tzv. vukovarska trojka, odnosno upravo obelodanjena odluka haškog tužilaštva da uloži žalbu na prvostepenu presudu izrečenu protiv Mile Mrkšića i Veselina Šljivančanina, ali ne i na oslobađajuću presudu >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Miroslavu Radiću. Drugim rečima, Radić je time i konačno oslobođen optužbe da je bio umešan u ratni zločina počinjen streljanjem oko 200 zarobljenih hrvatskih boraca na Ovčari po padu Vukovara.
Portparol tribunala Olga Kavran danas je za hrvatske elektronske medije objasnila da je haško tužilaštvo odustalo od žalbe na oslobađajuću presudu Radiću zato što je zaključilo da u tome ne bi uspelo: "Na osnovu zaključaka prvostepenog veća navedenih u presudi i na osnovu dosadašnje prakse Žalbenog veća, Tužilaštvo haškog suda zaključilo je da žalba ne bi imala uspeha", rekla je ona.
Što se tiče preostale "vukovarske dvojke" haško tužilaštvo je nezadovoljno činjenicama koje je utvrdio sud i visinom kazne izrečene na osnovu toga, pa će se u oba slučaja žaliti. Tužilaštvo je nezadovoljno zaključkom suda da na Ovčari nisu likvidirani civili već da je reč o ratnim zarobljenicima dovedenim iz vukovarske bolnice, pa da se zato na njih ne može primeniti čl. 5 Statuta haškog suda koji reguliše odgovornost za zločine protiv čovečnosti počinjene nad civilima (što predviđa i teže kazne). Tužilaštvo naime smatra da je sud time pogrešno primenio pravo. "Osobe koje prema međunarodnom humanitarnom pravu nisu legalni ciljevi, uključivši osobe &horc de combat', treba smatrati civilima, na osnovu čl. 5 Statuta", navodi tužilaštvo u zahtevu Žalbenom veću da ispravi tu navodnu pogrešku prvostepenog sudskog veća i da se Šljivančanin proglasi krivim za zlostavljanje kao zločin protiv čovečnosti, a Mrkšić za ubistvo i zlostavljanje takođe kao zločin protiv čovečnosti, te im se u skladu s tim i povećaju kazne.
Žalbu su najavili i advokati "vukovarske dvojke". Šljivančaninova odbrana navodi da je sud pogrešno utvrdio njegovo kretanje tokom 20. novembra 1991. godine, kao i u zaključku da je imao nadzor nad snagama koje su učestvovale u evakuaciji bolnice. Mrkšićeva odbrana smatra da je sud pogrešno procenio opseg njegove odgovornosti kao komandanta, pa su mu pogrešno i pripisali komande o evakuaciji. Takođe ukazuju da je sud pogrešno utvrdio i njegovo kretanje spornog 20. novembra 1991.
Hrvatska strana, međutim, ne odustaje ni od progona Miroslava Radića, kojeg sada terete da je bio umešan u ubistvo jednog zarobljenog hrvatskog borca u Vukovaru.
[objavljeno: ]









