Ne žele da govore o mučenjima

Izvor: Blic, 27.Jul.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ne žele da govore o mučenjima

Kristina Valčeva i Nasja Nenova, bugarske medicinske sestre, i Ašraf al Hazuz, palestinski lekar, koji su pre dva dana pušteni iz libijskog zatvora, izjavili su na prvoj konferenciji za štampu posle puštanja da su još uvek potreseni posle osam godina zatočeništva.

Oni kažu da nisu sigurni da li će tužiti Libiju i da im je sada najvažnije da nastave normalan život.

„Još uvek smo u šoku zbog oslobađanja i svega ostalog što se dogodilo", rekla je Kristina >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Valčeva. „Zbunjeni smo i dezorijentisani. Odjednom smo iz pakla dospeli u raj."

Za Nasju Nenovu, drugu medicinsku sestru koja je bila na konferenciji za štampu, najgori trenutak se dogodio 1999. kad joj je saopšteno da je optužena da je zarazila više od 400 dece HIV-om. „A ako nisam ja, rekli su mi, onda sigurno znam ko jeste", ispričala je ona. „Svih ovih teških godina pitala sam se zašto sam baš ja optužena za te strašne stvari." Medicinske sestre bile su smeštene u zajedničkoj ćeliji dok je Palestinac bio odvojen od njih 2004. kada je osuđen na smrtnu kaznu i zatvoren u samicu veličine dva puta dva metra.

Sestre nisu želele detaljno da govore o mučenju kome su bile podvrgnute da bi se od njih iznudilo priznanje. Nekoliko njih je reklo da im je onemogućen susret s bugarskim diplomatama dok su im povrede bile još uvek vidljive.

U pisanoj izjavi MIP-u Bugarske 2003, Snežana Dimitrova podrobno je opisala dvomesečnu torturu kojoj je bila izložena posle hapšenja u februaru 2003. Ruke su joj bile vezane iza leđa i ostavljali su je da visi na vratima obešenu za ruke. „Čak i kada više nisam visila sa vrata, kada sam bila na podu, imala sam utisak da nemam ruke", piše u toj izjavi. „Na desetine muških nogu me je šutiralo, zatim bi me postavljali na noge i šamarali."

Libija je juče uputila Sofiji zvanični protest zbog odluke da pomiluje pet bolničarki. Bugarski javni tužilac Boris Velšev je precizirao da, od kada su stigle u Bugarsku, medicinske sestre izdržavaju kaznu po bugarskom zakonu, koji predsedniku dopušta da ih pomiluje.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.