Izvor: Blic, 14.Nov.2003, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ne može se birati pol deteta
Ne može se birati pol deteta
LONDON - Britanska komisija zadužena za kontrolu procesa veštačke oplodnje preporučila je da se budućim roditeljima zabrani da biraju pol deteta prilikom veštačke oplodnje.
Komisija za ljudsku oplodnju i embriologiju tim stavom odražava rasploženje javnog mnjenja koje smatra da je biranje pola deteta nemoralan čin, osim u slučajevima kada na taj način može da se izbegne da dete dođe na svet sa nekom genetskom bolešću, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << poput hemofilije.
U anketi kojom je obuhvaćeno 2.000 ljudi, 80 odsto ispitanika je izjavilo da se protivi biranju pola fetusa. Upravo rezultatima takvih ispitivanja javnog mnjenja, po svemu sudeći, rukovodila se Komisija za ljudsku oplodnju i embriologiju kada je preporučila da parovima ne bi smelo da se dozvoli da biraju pol budućeg deteta.
Komisija za ljudsku oplodnju i embriologiju bila je zabrinuta zbog činjenice da se u nekim kulturama dečaci favorizuju u odnosu na devojčice, te da bi parovi, u slučajevima kada je žena podvrgnuta veštačkoj oplodnji, abortiranjem ženskih fetusa obezbedili upravo onakvu porodicu kakvu žele. Priznaje se, međutim, da bi se odgovarajućom selekcijom sperme izbegli pobačaji te vrste.
Komisija želi da se svaki oblik biranja pola deteta stavi van zakona, osim da bi se izbegle genetske abnormalnosti. Na primer, bolesti poput hemofilije i mišićne distrofije prenose se samo muškom linijom.
U Americi ne postoje federalni zakoni koji zabranjuju biranje pola deteta. No, gledano na globalnom nivou, situacija nije tako jednostavna. Neke države u Australiji dozvoljavaju biranje pola iz socijalnih razloga, dok ga druge zabranjuju. U Francuskoj je to oduvek bilo van zakona, a Belgija i Grčka su nedavno zabranile takvu praksu. U Indiji je biranje pola deteta nelegalno, ali se zakon uglavnom ne poštuje.











