Najobrazovanija deca na svetu dolaze iz Hong Konga, Šangaja i Singapura

Izvor: NaDlanu.com, 03.Dec.2013, 14:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najobrazovanija deca na svetu dolaze iz Hong Konga, Šangaja i Singapura

Rezultati PISA testa za 2012. godinu pokazuju da 15-godišnjaci sa Dalekog istoka imaju najtemeljnije matematičko znanje među vršnjacima iz celog sveta. Šangaj, Singapur i Hong Kong drže prva tri mesta u rezultatima matematičkih testova, a upravo ove teritorije su najveći današnji proizvođači hardvera. Šangaj vodi i u oblastima čitanja i nauke.

Od 65 teritorija koje su učestvovale u testiranju, najbolje se kotira Šangaj. Matematičko znanje tamošnjih tinejdžera je na najvišem >> Pročitaj celu vest na sajtu NaDlanu.com << nivou, a isto je i sa sposobnostima zaključivanja i rezonovanja."Učenici koji sa 15 godina pokazuju zavidno matematičko znanje, imaju veće šanse za nastavak obrazovanja na višim nivoima u budućnosti", navodi se u analizama rezultata PISA testa.Šangaj, Hong Kong, Singapur, Japan i Koreja prednjače i u testu čitanja, što znači da su tamošnji učenici sposobni za čitanje, razumevanje i prepričavanje potpuno nepoznatih tekstova. Više od 25 odsto učenika u Šangaju smatra se "izuzetno naprednim" kada je reč o čitanju.Zanimljivo je da devojčice čitaju bolje od dečaka, a ova razlika se tokom prošle godine dodatno povećala u 11 zemalja. Dečaci su od devojčica bolji u matematici u 37 zemalja.Prvo mesto po rezultatima iz oblasti nauke takođe drži Šangaj, što znači da je ova teritorija ubedljivi šampion u sve tri kategorije obuhvaćene PISA testovima.Tajna je u karakterističnom obrazovnom sistemu koji se ne temelji na testovima za reprodukovanje zapamćenih podataka, već na onima koji testiraju primenu veština iz svakodnevnog života.Primera radi, pitanja sa više tačnih odgovora potpuno su izuzeta iz testova u šangajskim školama.Iako školu pohađaju svakog radnog dana, učenici iz Šangaja idu na dodatne časove i vikendom, kako bi utvrdili stečeno znanje. Uveče rade domaći, a ako im ostane slobodnog vremena, troše ga na zajedničke vanškolske aktivnosti.Ne usavršavaju se samo đaci, već i nastavnici. Svaki prosvetni radnik ima obavezu da za pet godina rada ispuni 240 sati profesionalnog razvoja. Nastavnici se ohrabruju da drže interaktivna predavanja umesto suvoparnih prezentacija.Izvor: Blic

Nastavak na NaDlanu.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NaDlanu.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NaDlanu.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.