Izvor: Blic, 10.Feb.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na robiju zbog marihuane
Na robiju zbog marihuane
Italijanska vlada je usvojila zakon koji predviđa strože kazne za osobe koje puše marihuanu. Tako je ova droga stavljena u isti rang kao kokain i heroin. Po novom zakonu, osobe kod kojih bude pronađen kanabis rizikuju da privremeno izgube pasoš i vozačku dozvolu.
Ovaj korak je izazvao iznenađenje opozicionih poslanika i stručnjaka za lečenje narkomanije. U skladu sa novim propisima, rasturanje i prodaja droge - bilo da je reč o heroinu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kokainu ili kanabisu - kažnjavaće se kaznom zatvora između pet i 20 godina i novčanom globom do 260.000 evra. Ljudima koji se više puta ogluše o zabranu uživanja marihuane biće oduzeta vozačka dozvola i neće smeti noću da izlaze iz kuće. Prema najnovijim statističkim podacima, trećina tinejdžera u Italiji je barem jednom probala marihuanu, a 10 odsto odraslih je izjavilo da je puše redovno. U znak protesta preko 200 demonstranata i najmanje jedan poslanik pušili su u sredu džointe kanabisa ispred zgrade parlamenta. Opozicija je odmah izjavila da će to biti jedan od prvih zakona koji će oni ukinuti kad dođu na vlast u aprilu. CDC/JS







