Izvor: Danas, 21.Sep.2014, 23:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na Zlatištu iznad Sarajeva podignut spomen-krst
Banjaluka - Na Zlatištu iznad Sarajeva juče je osvanuo spomen-krst, koji je postavio Savez logoraša Republike Srpske (RS) u znak sećanja na više od 6.500 ubijenih sarajevskih Srba tokom rata u BiH. Krst je obojen u belo i visok je oko deset metara. Predsednik Saveza logoraša RS Branislav Dukić rekao je da je postavljanjem krsta ova organizacija „ispunila ranije obećanje i demantovala sve spekulacije o odustajanju od spomen-krsta“.
Dukić je kazao da niko nema pravo da >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << zabrani sećanje na 6.500 ljudi stradalih u Sarajevu, kao što niko nema pravo da poriče da je u tom gradu bilo 126 logora. Zamenik predsedavajućeg Doma naroda u parlamentu BiH Staša Košarac rekao je da postavljanje spomen-krsta na Zlatištu „nije provokacija Bošnjaka u Sarajevu“, već način da se „budućim generacijama skrene pažnja na ono što se Srbima u Sarajevu dešavalo u ratu“.
Prema njegovim rečima, radi se o privremenom rešenju, jer postoji namera da se na tom mestu izgrade crkva, krst i spomenik, koji će „ukazivati na sve strahote koje je srpski narod u Sarajevu prošao od 1992. do 1995. godine“. Sarajevski mediji preneli su vest o podizanju spomen-krsta uz ocenu da se radi o provokaciji građana Sarajeva, s obzirom na da je tokom rata grad gađan upravo s te lokacije.






