Izvor: Blic, 29.Okt.2016, 16:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NEVIDLJIVI RADAR Rusija gradi ogroman "stelt" vojni radarski sistem na Arktiku

Širokoopsežni radar, sposoban da identifikuje vazdušne i morske ciljeve udaljene stotinama kilometara, počeće da radi na arhipelagu Nova Zemlja na ruskom Arktiku 2017. godine, prenosi "Rosijska gazeta" pozivajući se na pres-službu Ministarstva odbrane Rusije.

U toj oblasti će raditi ukupno šest takvih radara, naveli su zvaničnici, preneo je ruski sajt Sputnjik.

Zamenik ministra odbrane Dmitrij Bulgakov, koji je posetio gradilište, rekao je da će istovremeno >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u blizini biti izgradjena pista sposobna da primi sve vrste borbenih letelica.

Takozvani radar "preko horizonta" je vrsta radarskog sistema koji može da detektuje ciljeve na veoma velikim opsezima, udaljene stotinama i hiljadama kilometara, van vidokruga radara, što je granica za obične radare.

On je imun na "nevidljivu" (stelt) tehnologiju i koristi ogroman antenski sistem dug do pet kilometara i visok pet metara, kako bi identifikovao vazdušne ciljeve udaljene 500 kilometara i morske ciljeve udaljene do 400 kilometara.

Tokom vojne vežbe 2014. godine radar „Podsolnuh“ (Suncokret) je detektovao četiri bombardera Suhoj Su-24 u niskom letu i prebacio njihove koordinate raketnoj krstarici, koja je "oborila" sva četiri "uljeza".

Stariji brat "Podsolnuha" širokoposežni radar "Volna" ima domet od tri hiljade kilometara i trenutno radi u blizini lučkog grada Nahotka na ruskom Dalekom istoku.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

RUSI GRADE NEVIDLJIVI RADAR NA ARKTIKU Moći će da identifikuje ciljeve udaljene stotinama kilometara

Izvor: Kurir, 29.Okt.2016

...U toj oblasti će raditi ukupno šest takvih radara, naveli su zvaničnici, preneo je ruski sajt Sputnjik..Zamenik ministra odbrane Dmitrij Bulgakov, koji je posetio gradilište, rekao je da će istovremeno u blizini biti izgrađena pista sposobna da primi sve vrste borbenih letelica..Takozvani radar...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.