Izvor: Blic, 04.Feb.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NASA ignorisala upozorenja

NASA ignorisala upozorenja

KEJP KANAVERAL (AP-Rojters) - Američka nacionalna svemirska agencija (NASA) je na meti brojnih kritika da je ignorisala upozorenja da može doći do katastrofe šatla 'Kolumbija', piše jučerašnji Njujork tajms.

NASA je iz jedne stručne komisije svojevremeno izbacila pet članova i dva savetnika, nakon što su je upozorili da će se svemirski šatlovi suočiti sa bezbednosnim problemima ukoliko ne poveća svoj budžet, piše 'Njujork >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << tajms'.

Savetodavna komisija za bezbednost na kosmičkim letovima imala je devet članova, kao i dva savetnika, a neki od izbačenih tvrde da je postupak NASE imao za cilj da uguši njihove kritike. Penzionisani američki admiral Bernard Koderer toliko je bio ogorčen zbog ovih izbacivanja da je i sam napustio komisiju, navodi 'Njujork tajms'.

NASA je priznala da je oterala ove ljude, ali je njena predstavnica za štampu objasnila 'Njujork tajmsu' da je Agencija izmenila povelju savetodavne komisije kako bi u nju mogli biti primljeni mlađi i stručniji eksperti.

'Nije tu bilo nikakvog uklanjanja glasnika nesreće', izjavila je predstavnica NASE. U poslednjem izveštaju komisije, koji potiče iz marta 2002. godine, a u čijoj izradi je učestvovalo šest izbačenih članova, upozoreno je na 'pogoršanje' dugoročne bezbednosti šatlova. 'Nikada se nisam toliko plašio za bezbednost svemirskih šatlova koliko se plašim sada. Svi moji instinkti ukazuju da trenutni budžetski pristup zasejava tle buduće opasnosti', izjavio je u aprilu pred Kongresom SAD predsedavajući komisije Ričard Blomberg.

Blombergova strahovanja nisu bila vezana 'za tekući kosmički let, ili za sledeći let, ili za onaj nakon njega'. On je Kongresu kazao da srž njegove brige leži u tome što 'niko neće umeti sa sigurnošću da kaže kada će erozija bezbednosne granice otići predaleko', navodi 'Njujork tajms'.

Članovi Kongresa pred kojima je Blomberg u aprilu dao iskaz izjavili su za 'Njujork tajms' da će nanovo ispitati da li su kresanja budžeta Agencije uticala na smanjenje bezbednosti. Nekolicina je izjavila da sumnja u to.

NASA je juče saopštila je da je u šatlu 'Kolumbija' došlo do iznenadnog i visokog porasta temperature u trupu svemirskog broda, nekoliko trenutaka pre eksplozije. Ron Ditmor, menadžer svemirskog programa NASA rekao je da je temperatura porasla za 32 stepena celzijusa u roku od pet minuta u sredini trupa što je prouzrokovalo smetnje u sistemu kompjuterske kontrole leta šatla.

On je naglasio da je još uvek reč o preliminarnim dokazima ali da je jedna od mogućnosti da je došlo do oštećenja ili gubitka termalnih ploča koje štite šatl od zapaljivanja prilikom ulaska u zemljinu atmosferu. Jedna od ih ploča oštećena je prilikom lansiranja šatla 16. januara, ali je tada procenjeno da nije došlo do ozbiljnijeg oštećenja.

Šef NASA Šon O’Kif izjavio je da će istražitelji pokušati da utvrde da li je zastareli rezervoar za gorivo izazvao oštećenja koja su dovela do pada šatla, kao što se veruje.

'To je jedna od najranijih indicija. To je jedna od oblasti koje ćemo prvo razmotriti', rekao je O’Kif. Nakon udesa 'Kolumbije', ostala su samo tri američka šatla - 'Atlantis', 'Diskaveri' i 'Endejvor'.

Inače, uzletanje i ulazak u zemljinu atmosferu su najopasniji momenti svake kosmičke misije. Ostaci tela sedmoro astronauta, među kojima su bile dve žene i prvi izraelski astronaut, pronađeni su u nedelju na istoku Teksasa i stručnjaci su na osnovu uzorka DNK počeli njihovu identifikaciju.

Za danas je u svemirskom centru u Hjustonu najavljena komemoracija za poginule astronaute kojoj će prisustvovati i predsednik SAD Džordž Buš. Samo Rusi lete u svemir

LONDON (BBC) - Rusija će nakon nesreće američkog svemirskog šatla 'Kolumbija' i odluke Vašingtona da obustavi dalje letove svojih svemirskih brodova, dopremati hranu i gorivo na Međunarodnu kosmičku stanicu (MKS). Rusija je prekjuče lansirala svemirski brod Progres M47 bez posade, koji na MKS treba da dopremi kiseonik, gorivo i hranu za trojicu kosmonauta, koji se tamo nalaze od novembra. Jedan od ruskih svemirskih brodova će takođe morati sledećeg meseca da odleti do MKS, kako bi na zemlju vratio trojicu kosmonauta, dvojicu Amerikanaca i jednog Rusa. Moskva inače raspolaže i raketama tipa Sojuz, kojima u svemir mogu da putuju i ljudi i teret.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.