Izvor: Blic, 15.Jun.2006, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Moramo da kolonizujemo svemir
Moramo da kolonizujemo svemir
Nuklearni rat, udar asteroida ili pandemija zarazne bolesti mogli bi da zbrišu ljudski rod sa lica Zemlje. Rešenje da naša rasa preživi kataklizmu, čija je pretnja sve realnija, jeste naseljavanje svemira.
Upravo ovu tezu izneo je na predavanju u Hongkongu najpoznatiji svetski astrofizičar Stiven Hoking. On tvrdi da će ljudski rod preživeti samo ukoliko pronađe nove naseobine u svemirskom prostranstvu.
'Ako želimo da >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << preživimo, moramo da pronađemo planetu sličnu našoj van Sunčevog sistema. Za 20 godina mogli bismo da imamo stalnu bazu na Mesecu, a za 40 godina koloniju na Marsu', tvrdi Hoking.
Američka svemirska agencija (NASA) već je zahvaljujući misijama robota 'Spirit' i 'Oportjuniti' otkrila da na polovima Crvene planete ima vode ispod površine. Artur Tomson, šef misije NASA za istraživanja površine Marsa, izjavio je da bi ljudi mogli da nasele tu planetu za tri decenije 'ukoliko nam to postane prioritet'.
Bez vode, san o slanju astronauta i ljudi na neku od planeta nije moguće ostvariti. Nemoguće je da ljudi ponesu dovoljno vode za piće, dovoljno vode koja je neophodna za raketno gorivo za povratak, kao i za rashlađivanje letelice.
Predsednik SAD Džordž Buš pre dve godine je izjavio da Amerika želi stalno prisustvo na Marsu gde bi u budućnosti mogle da se izgrade stanice za stalno naseljavanje. Bušova izjava je više bila u političke svrhe, a NASA tek za 2009. planira novo istraživanje Marsa.
Rešenje, prema Hokingu, jeste da ljudi u narednom veku prestanu da se međusobno ubijaju.
'Veoma je važno da se ljudi otisnu u svemir zbog preživljavanja naše rase. Kolonije bi mogle same da opstanu bez podrške sa Zemlje. Mislim da ljudska vrsta neće preživeti narednih hiljadu godina ako ne započne kolonizaciju svemira. Dugoročno gledano, najviše me brine biološka pretnja. Nuklearno oružje je skupo i zahteva velike proizvodne pogone za razliku od biološkog koje je moguće proizvesti i u malim laboratorijama. A nemoguće je kontrolisati svaku laboratoriju na svetu. Ipak sam optimista i smatram da će čovečanstvo biti spaseno, odnosno da će dospeti do zvezda', objašnjava Hoking.
Posledice globalnog zagrevanja već se osećaju na našoj planeti. Slučajno ili namerno oslobađanje nekog smrtonosnog genetski modifikovanog virusa i nuklearni rat mogli bi za kratko vreme da zbrišu ljudski rod ili da nas vrate nekoliko vekova unazad po stepenu razvoja.
Ipak, sa Hokingom se ne slažu svi. Profesor fizike na Institutu za tehnologiju u Masačusetsu Alan Džut kaže da kolonizacija planete nije izvodljiva još najmanje 50 godina:
'Mislim da naša tehnologija neće toliko napredovati u narednih pola veka. I dalje će biti lakše preživeti na Zemlji nego na Mesecu. Lakše ćemo sagraditi podzemnu bazu na Antarktiku nego na Mesecu.'
Džošua Vin, profesor astrofizike, kaže da u teoriji kolonizacija planeta 'dobro zvuči' ali da je realnost drugačija:
'Perspektiva za kolonizaciju drugih planeta je veoma daleka. Život na Zemlji je pod pretnjom da bude zbrisan i taj rizik se samo povećava zahvaljujući ljudima'.
A. Petrović




