Milion za otcepljenje

Izvor: Vesti-online.com, 14.Sep.2018, 00:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Milion za otcepljenje

Više od milion ljudi izašlo je na ulice Barselone povodom obeležavanja Dijade, dana pada grada pod kontrolu Španije 1714. godine, kako bi pružili podršku pokušaju otcepljenja Katalonije od Španije.

Traktori na kojima su istaknute crveno-žute katalonske zastave ušli su u Barselonu iz seoskih područja, a pobornici nezavisnosti Katalonije nosili su crvene majice sa sloganom "Hajde da izgradimo Republiku!"

Veliki odziv građana odgovor je na apele katalonskog lidera >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Kima Tore i njegovog prethodnika Karlesa Puđdemona, koji su istakli da će masovnost demonstracija potvrditi neprekidnu podršku nezavisnosti španske pokrajine. Protesti su organizovani tek nešto više od godinu dana nakon referenduma o nezavisnosti Katalonije, koji je rezultirao slanjem policije za razbijanje pobuna i unilateralnim proglašenjem nezavisnosti.

Predsednik Đeneraliteta Katalonije Kim Tora je, kao i ostali demonstranti, nosio žutu traku, čime se aludira na devetoricu političara koji u pritvoru čekaju suđenje zbog učešća u pokušaju otcepljenja Katalonije. Suđenja devetorici političara trebalo bi da počne krajem godine.

Prethodno je Kim Tora pokrenuo novu kampanju za otcepljenje Katalonije od Španije odbacivši ponudu španske vlade o referendumu za veću autonomiju.

- Mandat koji su nam građani dali je na snazi, a mi radimo na tome da on zaživi u stvarnosti - istakao je Tora u nacionalnom pozorištu u Barseloni gde je održao govor pod nazivom "Naš trenutak".

Njegov prethodnik Karles Puđdemon organizovao je u oktobru 2017. referendum o nezavisnosti na kojem se većina birača izjasnila u korist otcepljenja, ali protivnici nezavisnosti nisu izašli na glasanje, jer su ga španska vlada i ustavni sud bili zabranili. Puđdemon je uhapšen 25. marta u Nemačkoj dok se iz Finske vraćao u Belgiju gde se nalazio u egzilu od kraja oktobra prošle godine, posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Katalonije od Španije. Španski sudija je povukao međunarodni nalog za hapšenje za Puđdemona kad je nemački sud odbio da ga izruči po optužbama za pobunu. Ukoliko bi se vratio u Španiju i dalje može da bude uhapšen.

Njegov naslednik Tora sada traži novi referendum koji bi priznala Španija.

- Dogovoreni, obavezujući i međunarodno priznati referendum. To je jedini način da se obnovi mandat koji smo dobili - rekao je gotovo pet meseci nakon što je izabran na mesto predsednika vlade.

Opsada Barselone odigrala se pred sam kraj Rata za špansko nasleđe i trajala je od 25. jula 1713. do 11. septembra 1714. kada je odbrana Barselone konačno pala i snage Filipa Petog Burbonskog umarširale u grad. Padom Barselone završena je borba između nadvojvode Karla koga su, pored Katalonije, podržavale i druge svetske sile, kao Britanija, Austrija i Holandija, i Filipa Petog koji je imao podršku Francuske i ostalog dela Španije. Pobedu su odnele franko-španske snage čime je na presto Španije došla kraljevska dinastija Burbona.

Na demonstracijama u Barseloni povodom Nacionalnog dana Katalonije, pored veoma brojnih katalonskih zastava, primećeno je i više zastava pokrajine Vojvodine i Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV). U LSV je potvrđeno da se delegacija te stranke predvođena generalnim sekretarom Bojanom Kostrešom nalazi u Barseloni. Oni su u glavni grad Katalonije otputovali na poziv partije republikanske levice ERC i sa njima su funkcioneri grupacije Evropske slobodne alijanse u Evropskom parlamentu, kazali su u LSV.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.