Miliband i Ren glavni rivali

Izvor: Blic, 02.Nov.2009, 06:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Miliband i Ren glavni rivali

Većina Britanaca protivi se ideji da Dejvid Miliband, sadašnji ministar spoljnih poslova Velike Britanije, postane prvi šef diplomatije EU. Anketa koju je naručio list "Sandej telegraf” pokazala je da 53 odsto Britanaca ne želi da vidi Milibanda u Briselu. Evropski lideri bi odluku o osobi koja će preuzeti ovu funkciju nakon češke ratifikacije Lisabonskog sporazuma trebalo da donesu na vanrednom samitu 11. ili 12. novembra, a glavni konkurent Milibandu za sada je Oli Ren, komesar >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za proširenje EU.

Miliband je juče doputovao u dvodnevnu posetu Moskvi, a sinoć je imao radnu večeru sa Sergejom Lavrovim, ministrom spoljnih poslova Rusije. Ovo je prva poseta nekog britanskog šefa diplomatije Rusiji nakon pet godina, a ukoliko njen ishod bude pozitivan mladi ministar iz redova laburista mogao bi da u izbornoj trci za EU funkciju dobije nove poene na međunarodnoj sceni. Karl Bilt, ministar spoljnih poslova Švedske, čije se ime takođe licitira, ima mnogo veće internacionalno iskustvo od Milibanda, ali poznat je i po svom čvrstom stavu u odnosu na Rusiju.

Miliband i dalje zvanično tvrdi da on nije kandidat za šefa diplomatije EU. Međutim, list "Tajms” tvrdi da je Gordon Braun, britanski premijer, tajno podržao Milibandovu kandidaturu, a Britanija diplomatskim kanalima uporno lobira za to da njen šef diplomatije preuzme tu funkciju u EU. Međutim, u vrhu Laburističke partije su svesni da im sledeće godine predstoji gotovo izvesni poraz na parlamentarnim izborima, pa bi odlazak Milibanda u Brisel na pet godina mogao dodatno da oslabi položaj te partije u Britaniji. Herijet Herman, potpredsednica laburista, tvrdi da ta stranka ne sme da pusti Milibanda u EU.

„Ja mislim da on i ne želi da ide, a mi ćemo se truditi da ga zadržimo", kazala je Hermanova.

Faktor u eventualnom odlasku Milibanda na funkciju u Brisel je i kandidatura Tonija Blera za predsednika EU, koja je mnogo otvorenija od Milibandove, ali i sa manjim izgledom za uspeh. Ukoliko evropski lideri odbiju Blera i za predsednika EU postave političara iz redova desnog centra poput Jan Petera Balkenendea, premijera Holandije, na mesto šefa diplomatije mogao bi da bude izabrano ime sa evropske levice, a tu je Miliband za sada najjači kandidat. Ravnotežu političkih snaga u Briselu preuzimanjem funkcije prvog šefa diplomatije Unije mogao bi da ostvari i liberal Oli Ren, sadašnji komesar za proširenje EU. On je još u maju ove godine za „Blic" izjavio da bi ostao na funkciji u Briselu ukoliko bi bilo poverenja u njega.

To poverenje je već zadobio u rodnoj Finskoj koja ga je ponovo kandidovala za mesto u Evropskoj komisiji, precizirajući da bi Ren mogao da vodi spoljnopolički ili ekonomski sektor. Nemačka kao jedna od najuticajnijih država EU u međuvremenu je za Brisel kandidovala Gintera Etingera, premijera pokrajine Baden- Virtemberg, koji će verovatno biti zadužen za ekonomiju, pa bi Renu u tom slučaju „ostala" funkcija šefa diplomatije EU. Analitičari iz Brisela sumnjaju čak da bi nemačka kancelarka Angela Merkel mogla da iznenadi sve i da pristane da Etinger preuzme neku manje bitnu funkciju, a da zauzvrat evropski lideri za ministra spoljnih poslova EU prihvate Jošku Fišera, bivšeg šefa diplomatije Nemačke.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.