Izvor: Blic, 06.Mar.2008, 22:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Meditirao dva sata bez kiseonika
Jedan kineski građevinski radnik uspeo je da, pomoću tehnike pozitivnog mišljenja i budističkih metoda meditacije, izdrži puna dva sata bez kiseonika, saznaje Tajms.
Vang Jianksin (52), koji je radio na jednom gradilištu na istoku Kine, dobio je zadatak da iskopa pet metara duboku rupu. Iznenada, dok je kopao, zid rupe se srušio i zakopao Vanga koji, poput ostalih građevinskih radnika u Kini, nije imao odgovarajuću zaštitnu opremu sem plastične kacige koja je, po svemu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sudeći, bila dovoljno čvrsta da mu spasi život. Obod šlema je, igrom slučaja, sačuvao nešto vazduha oko njegovog lica. Znao je da će, ukoliko se uspaniči i ubrza dah, nepromišljeno iskoristiti sav kiseonik pre nego što ga kolege spasu. Zato je primorao sebe da ostane miran.
- Bio sam okrenut leđima ka zidu i nisam primetio da pada sve dok se nije sručio na mene. Odjednom je postalo mračno. Kada sam shvatio šta se desilo, odlučio sam da iskoristim preostali vazduh koliko sam mogao. Znao sam taj kiseonik neće trajati doveka, tako da sam se opustio i koncentrisao kako bi meditacijom usporio dah – ispričao je Vang.
Njegove kolege su, dok je on meditirao, kopali novu rupu kako bi ga izvukli živog na površinu. Kopali su rukama da ga ne bi ozledili lopatama. Najpre su naišli na Vangovu kacigu, da bi potom, dva sata kasnije, iskopali i Vanga.
Doktori su njegov opstanak nazvali čudom, rekavši da pod tim uslovima niko ne bi izdržao više od pet minuta.







