Izvor: RTS, 12.Jul.2020, 06:06

Medijska i politička bura posle samoubistva gradonačelnika Seula

Samoubistvo gradonačelnika Seula, uglednog člana vladajuće partije za kojeg se verovalao da bi mogao da postane sledeći predsednik Južne Koreje, izaziva medijsku i političku buru u toj zemlji, postavljajući nova pitanja o odnosu društva prema seksualnom zlostavljanju.
Gradonačelnik južnokorejske prestonice Seula Park Von-Sun pronađen je mrtav u petak, nakon što je njegova ćerka dan ranije prijavila policiji da je nestao.

Popularni >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << šezdesetčetvorogodišnji političar, smatra se, izvršio je samoubistvo zbog optužbe o seksualnom zlostavljanju koju je protiv njega podigla jedna od službenica gradske uprave.
Ovaj slučaj izaziva buru u Južnoj Koreji gde je trenutno jak uticaj međunarodnog pokreta "I ja" ("Me, too"), u kojem žene koje su pretrpele seksualno maltretiranje na poslu ili u privatnom životu podižu glas i javno istupaju protiv muškaraca koji su se o njih ogrešili.
Interesantno, Seul, metropola sa blizu 10 miliona stanovnika, nije jedini korejski grad koji je obezglavljen usled seksualnog skandala ove godine. Naime, krajem aprila gradonačelnik Busana, drugog najvećeg južnokorejskog grada sa oko tri i po miliona duša, napustio je svoju funkciju usled slične optužbe, pa se sada već može govoriti o "seči gradonačelnika" u toj dalekoistočnoj zemlji od 51 milion stanovnika.
Časna smrt poštovanog političara?Nedavno preminuli gradonačelnik Seula Park je 2018. izborio svoj treći mandat na toj funkciji. Važio je za jednog od mogućih kandidata, i to favorita, za učešće u narednoj trci za predsednika države, pa je njegova smrt nemali udarac za vladajuću Demokratsku partiju, koja svoju popularnost upravo duguje reakciji na korupcionaške afere vođa desničarske konzervativne partije Senuri, predsednice Park Geun-Hje (2013-2017) i Li Mjung-Baka (2008-2013), koji su završili iza rešetaka.

Gradonačelnik Park je, uglavnom, bio vrlo cenjen među stanovnicima južnokorejske prestonice zbog svoje politike koja je za cilj imala zaštitu najsiromašnijih i najugroženijih slojeva stanovništva, poput samohranih majki i nezaposlenih mladih.
On je poznat po tome što je obezbedio besplatne obroke za seulske đake, ulagao u izgradnju obdaništa i programe za zapošljavanje, istovremeno uspevši da smanji finansijski dug grada.
Samoubistvo gradonačelnika Parka, inače, nije jedini takav događaj visokog profila u poslednjih nekoliko godina u Južnoj Koreji.
Naime, 2018. poslanik Partije pravde Ro Hoe-Čan oduzeo je sebi život zbog optužbi da je primio mito.
U 2009. tada već bivši predsednik Ro Mu-Hjun se bacio u smrt sa litice nakon što je u javnost procureo skandal u vezi mita koji su navodno članovi njegove porodice i saradnici primili od kompanija poput Devua i drugih.
Nešto ranije, 2004., gradonačelnik Busana An Sang-Jong digao je ruku na sebe u pritvoru gde se nalazio pod sumnjom za korupciju.
Gradonačenik važio za moralnu figuruInteresantno je da je, kao i tragično nastradali bivši predsednik Ro i sadašnji predsednik Južne Koreje Mun Džae-In, gradonačelnik Park bio advokat-borac za ljudska prava, koji je tokom sedamdesetih i osamdesetih godina kao mladić učestvovao u studentskim demonstracijama i političkoj borbi za demokratizaciju države usmerenoj protiv vojnih diktatorskih režima i za to bio zatvaran.
Za života je važio za moralnu figuru i skromnu osobu koja politiku nije koristila za lično bogaćenje, te se smatra da se je motiv iza njegovog samoubistva osećaj lične odgovornosti, očaj zbog rušenja ugleda i želja da najbliže poštedi od razapinjanja u medijima.
Pošto južnokorejski ustav dozvoljava samo jedan mandat predsedniku, usled čega sadašnja glava države Mun Džae-In ne može da uzme učešća na sledećim izborima, od Parka se očekivalo da 2022. preuzme na sebe obavezu kandidature za predsednika ispred vladajuće Demokratske partije.
Pojedini analitičari u Južnoj Koreji smatraju da će seksualni skandal za koji je bio optužen gradonačelnik Park (možda upravo zbog njegovog relativno brzog samoubistva) uskoro izbledeti u svesti stanovništva i da, iako je kadrovski udarac za vladajuću stranku predsednika Mun Džae-Ina, neće imati veći uticaj na sledeće predsedničke izbore.
Naime, u fokusu pažnje korejskih građana sada su prvenstveno pitanja poput borbe protiv koronavirusa, očuvanje ekonomije u teškim uslovima pandemije i pitanje preskupih nekretnina, koje prosečni redovno zaposleni radnici ne mogu da sebi priušte ni kroz dugoročne stambene kredite.
Dok opozicija žestoko kritikuje skandal, a feminstkinje i pripadnice pokreta "I ja" ostaju uverene u ispravnost svog delovanja, samoubistvo gradonačelnika Parka u delu korejske javnosti izaziva pitanja o tome da li su mediji i društvena atmosfera u kojoj se pojedine ličnosti proglase krivim i pre nego što se iznesu konkretni dokazi bili prestrogi prema osobi koja je učinila dosta za demokratiju i socijalnu sigurnost građana u zemlji.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.