
Izvor: RTS, 12.Okt.2018, 17:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Maris Konde dobitnica nagrade Nove akademije za književnost
Književnica Maris Konde poreklom sa Gvadalupea dobitnica je nagrade Nove akademije za književnost, alternativne Nobelovoj nagradi, koja je otkazana ove godine zbog seksualnog skandala.
Novu akademiju osnovalo je više od 100 švedskih kulturnih poslenika nakon skandala oko Nobelove nagrade, preneo je Rojters.
"U svom radu, ona opisuje razaranja kolonijalizma i postkolonijalni haos jezikom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << koji je precizan i nadmoćan", navela je Nova akedemija dodeljujući nagradu spisateljici Konde.
Zbog skandala, koji je narušio ugled Švedske akademije koja dodeljuje Nobelovu nagradu za književnost, sedam članova akademije je moralo da podnese ostavku ili je smenjeno.
Žan Klod Arno, suprug članice Nobelovog komiteta osumnjičen za silovanje i finansijske prevare, optužen je po dve tačke optužnice za silovanje jedne žene 2011. godine.
Švedska akademija je u maju saopštila da ove godine neće dodeliti nagradu za književnost.
Kako je saopšteno, protekle nedelje imenovala je dva nova člana i radi na izboru drugih članova i vraćanju poverenja.
U međuvremenu, Švedska akademija je zatražila od Katarine Frostenson, supruge osumnjičenog za silovanje, da se dobrovoljno povuče iz tog tela.
Maris Konde dobitnica nagrade Nove akademije za književnost
Izvor: Nezavisne Novine, 12.Okt.2018
Književnica Maris Konde porijeklom sa francuskog karipskog ostrva Gvadalupe dobitnik je nagrade Nove akademije za književnost, nakon što je Švedska akademija, usljed skandala u vezi sa silovanjem, odgodila ovogodišnju dodjelu Nobelove nagrade za književnost.