Makedonac preminuo od malarije

Izvor: Blic, 02.Jul.2016, 12:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Makedonac preminuo od malarije

Četvorica makedonskih državljana koji su boravili u Africi ove godine, vratili su se u Makdoniju oboleli od malarije, a jedan od njih je preminuo, preneli su danas makedonski mediji.

Kako se navodi, bolest je dijagnistifikovana na Klinici za infektivne bolesti, a preminuli je bio u teškoj situaciji jer tokom baravka u Sijere Leoneu nije primao nikakvu terapiju protiv te tropske bolesti koju prenose komarci.

Njemu je pre dva meseca u Makedoniji potvrđeno da boluje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << od malarije, koju je dobio dok je bio na radu u Africi.

Epidemiolog Žarko Karadžoski kaže da u Makedoniji malarije nema, već su oboleli "uvezeni slučajevi", odnsno ljudi koji su boravili u zemljama gde te bolesti ima.

- Najčešće su to oni koji rade na naftnim platformama. Kod nas se oboleli hospitalizuju, tako da bolest ne može da se prenosi - rekao je taj epidemiolog sa Instituta za javno zdravlje.

Karadžoski ističe da niko od obolelih makedonskih državljana koji su se poslednjih godina javili s malarijom nije bio zaštićen terapijom pre odlaska u Afriku.

U Makedoniji je malarija iskorenjena pre 40 godina. Prošle godine u svetu je registrovano više od 200 miliona nivih slučajeva, a više od 400.000 ljudi koji su umrli od malarije, navode makedonski mediji.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.