Izvor: Kurir, 06.Apr.2011, 16:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MONT EVEREST: ALPINISTI ČISTE ĐUBRE SA KROVA SVETA
KATMANDU - Ekipa alpinista predvođena iskusnim šerpaskim vodičem krenula je na Mont Everest gde će započeti ekspediciju čišćenja krova sveta od nagomilanog đubreta.
Kako prenosi agencija AP, članovi ekspedicije planiraju da tokom prolećne sezone sa padina najvišeg planinskog vrha na svetu sakupe i spuste do podnožja pet tona kilograma smeća.
Vođa ekspedicije, slavni Šerpa Apa (na slici), svetski je rekorder u uspinjanju na Mont Everest kojeg je dosad "savladao" >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << 20 puta. Apin tim se nada da će uspeti da spusti oko 4.000 kilograma smeća sa nižih delova planine i još 1.000 kilograma iz neposredne blizine njenog vrha od 8.850 metara.
Članovima misije čišćenja Mont Everesta pomagaće učesnici drugih ekspedicija koji će biti plaćeni po 100 rupija (1,40 dolara) za svaki kilogram smeća koji budu uklonili.
Otkako je Everest prvi put osvojen 1953. godine, na hiljade ljudi se popelo na taj vrh, ostavljajući na tom putu za sobom prazne boce, užad, šatore i druge stvari.
Počinje akcija čišćenja Mont Everesta
Izvor: Vesti-online.com, 07.Apr.2011, 00:59
Tim planinara, na čijem je čelu iskusni nepalski vodič šerpas Apa, krenuo je u ekspediciju na Mont Everest da bi raščistili nekoliko tona smeća ostavljenih na najvišem vrhu na svetu...Od kako je najviši vrh Everesta osvojen 1953. godine, nekoliko hiljada ljudi se uspinjalo i iza sebe su ostavili...
ČIČA PREPLOVIO ATLANTIK NA SPLAVU OD CEVI
Izvor: Kurir, 07.Apr.2011
LONDON - Britanac Entoni Smit, star 85 godina, preplovio je sa tri člana posade Atlantik na splavu "An-Tiki", sagrađenom od cevi, prenosi Bi-Bi-Si (BBC)...Vremešnom žitelju Londona i bivšem voditelju Bi-Bi-Sija bilo je potrebno 66 dana da pređe 4.596 kilometara puta na koji je krenuo da bi javnosti...









