Izvor: Blic, 06.Maj.2000, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Livingston pobedio Blera
Livingston pobedio Blera
LONDON (Rojters) Nezavisni kandidat Ken Livingston pobedio je na prekjučerašnjim izborima za gradonačelnika Londona, zvanično je juče potvrđeno u britanskoj prestonici.
Prema prvim podacima, Livingston je osvojio 39 posto glasova. Levičar Livingston (54), koga zbog ubeđenja u Britaniji zovu i 'crveni Ken', izašao je na izbore kao nezavisan kandidat pošto je njegova bivša Laburistička partija odbila da ga podrži. Kandidat laburista >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Frenk Dobson našao se na trećem mestu, dok je drugi po broju glasova bio kandidat Konzervativne stranke Stiv Noris.
Rojters ocenjuje da je Livingstonova pobeda pretvorila 'noćnu moru Tonija Blera u stvarnost'. Premijer je Livingstona nazivao 'katastrofom', dok novoizabrani gradonačelnik sebe zove 'građanin Ken'.
'Crveni Ken' je takođe najavio da će lobirati za evro, što je suprotno Blerovoj politici 'čekaj i gledaj'.
Livingston se osamdesetih godina usprotivio i ekonomskoj politici tadašnjeg premijera Margaret Tačer, a ostao je zapamćen po izjavi da je 'sreo serijske i profesionalne ubice, ali da ga niko nije tako uplašio kao Tačerova'.
Na njegovoj meti našla se svojevremeno i kraljevska porodica. Kada su se princeza Dajana i princ Čarls 1981. godine venčali, Livingston je negativno ocenio bajkovitu ceremoniju i uvredio ćerku kraljice Elizabete. 'Voleo bih da vidim odlazak monarhije. Ne znam kakvu korist ova zemlja ima od princeze Ane', rekao je Livingston. Prošlog meseca je izjavio i da su svetski bankari ubili više ljudi nego Hitler. Optužen je i da taktično podržava antikapitalističke demonstrante.





