Liberman: Odseći glave nelojalnim Arapima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Mar.2015, 17:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Liberman: Odseći glave nelojalnim Arapima

Ministar spoljnih poslova Izraela Avigdor Liberman izjavio je da bi arapskim građanima, koji nisu lojalni državi Izrael, trebalo "glave odseći sekirom".

Liberman, lider nacionalističke partije Izrael naš dom (Jisrael bejtenu) i glasni kritičar arapske populacije u Izraelu, rekao je to za vikend u gradu Hercliji, u okviru izborne kampanje pred opšte izbore 17. marta, prenose danas izraelski i strani mediji.

"Oni koji su uz nas zaslužuju sve, ali oni koji su protiv >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << nas, zaslužuju da im se glave odseku sekirom", rekao je Liberman.

Nakon tog govora jedna izraelska Arapkinja u publici je upitala šta će se njom desiti ako takav plan postane politika, na šta je Liberman odgovorio:

"Za mene nije problem što ste vi građani. Ja očekujem da svi Arapi, hrišćani i Jevreji budu lojalni državi, bez obzira na versku pripadnost i da služe u IDF (izraelskoj odbrambenoj armiji). Mi prihvatamo i ohrabujemo one koji se identifikuju sa nama".

On je dodao da oni koji su podižu crnu zastavu na Dan Nakbe ( Dan katastrofe), kako Arapi nazivaju dan nakon stvaranja Izraela 1948. godine i u kome su hiljade Palestinaca oterane ili su same pobegle iz svojih domova, trebalo poslati da žive na palestinskim teritorijama.

"Oni koji podižu crnu zastavu na Dan Nakbe u znak žalosti zbog osnivanja Izraela ne pripadaju ovde i što se mene tiče, ja sam prilično voljan da ih doniram šefu PU (Palestinske uprave) Mahmudu Abasu. To će mi biti zadovoljstvo," rekao je Liberman.

Šef izraelske diplomatije je predlagao u tom govoru, kao što je i ranije činio, da područja u Izraelu s arapskom većinom ne budu više delovi te države, poput gradova Um el - Fahm i Vadi Ara.

"Nema razloga da Um el - Fahm bude deo Izraela", istakao je šef izraelske diplomatije.

Potpredsednik jedne konsultatske grupe za geopolitički rizik sa sedištem u Tel Avivu, Ron Gilran, smatra da su takve izjave Libermana i njegove partije uobičajene pre izbora kako bi privukle glasače.

"Vrlo je tipično za Jisral bejtenu da radikalizuje saopštenja kako bi privukao glasove. Obrazovani glasač zna da su te stvari transparentni pokušaj da se zadobije narodna podrška", objasnio je Gilran.

Liberman je više puta izazivao kontroverzu svojim izjavama o Arapima koji su građani Izraela. U februaru je rekao da bi uveo smrtnu kaznu za palestinske teroriste.

Govorio je takođe da bi izraelskim Arapima, koji čine 20 posto od oko osam miliona stanovnika, trebalo platiti da se nasele u budućoj palestinskoj državi.

U manifestu svoje partije napisao je predlog da izraelski Arapi, koji se osećaju delom palestinskog naroda, napuste zemlju i da bi to rešilo problem podeljenih lojalnosti i ličnosti od koje pate. "Oni mogu da odluče da li su deo države Izrael ili Palestine", smatra Liberman.

Liberman je jedini šef diplomatije u svetu koji ne živi zvanično u zemlji koju predstavlja, jer je stanovnik jednog jevrejskog naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.

U predstjećim izborima očekuje se tesna trka između konzervativnog Likuda izraelskog premijera Benjamina Netanijahua i cionističke unije, koju predvode lider laburista Isak Hercog i Cipi Livni, bivša ministarka pravde.

Prema istraživanjima javnog mnjenja, za sada Hercog ima manju prednosti nad Netanijahuom.

Međutim, Netanijahu bi mogao da bude četvrti put premiker ako okupi desničarske partije, kao sto su Libermanova i stranka ministra ekonomije Naftali Beneta i oformi novu vladajuću koaliciju.

Palestinska uprava je pozvala da Liberman bude uhapšen i da mu se sudi zbog njegove izjave.

Ministarstvo spoljnih polosva PU je navelo da on predstavlja "pretnju za čovečanstvo", da su mu izjave "vrlo opasne", najavivši da će biti tužen Međunarodnom krivičnom sudu.

Ocenjeno je da je ta izjava deo "zvaničnog izraelskog poziva na etničko čišćenje i nastavak fašističke politike jevrejskih naseljnika".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.