
Izvor: RuskaRec.ru, 28.Avg.2017, 11:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Letuje li u Crnoj Gori više, ili manje ruskih turista?
Informacije o poseti tokom ovogodišnje turističke sezone u Crnoj Gori su oprečne. Dok Turistička organizacija Crne Gore saopštava da je poseta veća nego prethodne, rekordne godine, vlasnici restorana, kafića, diskoteka, agencija za organizovanje izleta, prodavnica i drugih maloprodajnih objekata ne dele njen optimizam.
Za krajnji rezultat i valjanu ocenu uspeha ove turističke sezone treba ipak sačekati kraj septembra meseca. Sam ministar turizma Crne Gore, Pavle Radulović, naveo >> Pročitaj celu vest na sajtu RuskaRec.ru << je pre nekoliko dana da se tekuća sezona može porediti sa „zlatnim godinama“. Međutim, pored ocene da su ruski i turisti iz okruženja najbrojniji, ministar nije komentarisao da li je u njihovoj poseti ove godine bilo izvesnih fluktuacija, ocenjujući da je turista iz zemalja EU za oko 15% više nego prethodne godine.
Broj turista na aerodromu Tivat nedovoljan pokazatelj
U tekstu poznatog ruskog portala IA Regnum, koji potpisuje Jevdokija Meljnikova, stoji da je u poslednjoj nedelji jula na aerodrom Tivat sletelo za 15% više turista iz Rusije, a da je od početka godine njihov broj u Tivtu uvećan za 20%. Navodi se takođe da avioni u ovoj godini ne lete samo iz Moskve i Sankt Peterburga, već iz Samare, Jekaterinburga i drugih gradova.
Aerodrom Tivat. Izvor: Vlado Pavićević
Međutim, autorka teksta uzima u obzir broj putnika na aerodromu Tivat, ali ne i na drugom crnogorskom međunarodnom aerodromu – Podgorici, gde je broj avionskih linija sa Rusijom značajno manji nego prethodnih godina. Da bi se stekla realna slika ukupne turističke posete neophodno je posmatrati celokupan protok turista, a ne samo jedan aerodrom. Drugo, čarter letovi prema crnogorskom primorju iz Jekatarinburga, Samare i drugih gradova Rusije, koje Meljnikova pominje u svom tekstu nisu uvedeni ove godine, već se odvijaju poslednjih desetak godina.
O većem broju turista iz Rusije u tekućoj sezoni preko svojih blogova i profila na društvenim mrežama saopštavaju i opoziciono nastrojeni predstavnici ruske dijaspore u Crnoj Gori. Da su podaci koje je izneo ministar Radulović, Nacionalna turistička organizacija, IA Regnum i pojedini predstavnici ruske dijaspore istovremeno tačni, to bi značilo da ovogodišnja poseta prevazilazi smeštajne kapacitete ovdašnje turističke privrede. U slučaju ukupnog rasta posete od 15-20% u odnosu na prošlu rekordnu godinu, crnogorska obala bi izgledala kao da je zapljusnuo izbeglički talas, sa hiljadama turista koji nemaju gde da se smeste. Ne samo da ove sezone nije bilo turista koji su spavali pod vedrim nebom, već je slobodnih mesta u privatnom i hotelskom smeštaju bilo više nego ranije.
Plaža Kamenovo. Izvor: Vlado Pavićević
Treba takođe istaći da cena avionskih karata na relaciji Moskva – Tivat nikada nije bila jeftinija. U toku sezone povratna avionska karta mogla se kupiti za manje od 200 evra. Slobodnih mesta ima gotovo na svim letovima, što nije bio slučaj sa sezonoma 2011, 2012. i 2013.
Turista sa dubljim džepom manje za 30%?
Sa druge strane, Dragan Ivančević predsednik Odbora za turizam Privredne komore Crne Gore izneo je procenu da se ove sezone broj ruskih turista u hotelima za 30% smanjio u odnosu na prošlu godinu. Međutim, činjenica da je broj ruskih turista u hotelima za 30% manji nego lani, ne mora da znači da je u toj meri opala i poseta. Manji broj turista u hotelima predstavlja veoma negativan pokazatelj sa stanovišta potrošnje, jer su hotelski gosti višestruko veći potrošači od onih u privatnom smeštaju.
Budva. Izvor: Katarina Lane
Dvokrevetna soba u hotelu sa 4 zvezdice na Budvanskoj rivijeri u špicu sezone kreće se od 150 evra dnevno, a sobu u privatnom smeštaju moguće je iznajmiti i za 30 evra. U hotelu Queen of Montenegro, čiji je suvlasnik Dragan Ivančević dvokrevetna soba početkom avgusta kretala se oko 300 evra, a apartmani u Splendidu, jedinom crnogorskom velikom hotelu sa 5 zvezdica i sopstvenom plažom, dostizali su cenu od 950 evra dnevno. Vodeći hoteli na Budvanskoj rivijeri retko su tokom ovog leta prebacivali 80% popunjenosti kapaciteta. Prethodnih sezona u avgustu tražilo se obično mesto više u najboljim hotelima, koji su neretko upadali u problem tzv. „over booking“.
Aerodrom Tivat. Izvor: Vlado Pavićević
Za konačno podvalačenje crte uspešnosti tekuće turističke sezone biće ipak potrebno da se sačeka kraj septembra meseca. Broj poseta nije jedini pokazatelj uspeha jedne turističke sezone. Neuporedivo je značajniji ostvareni prihod. Prema zvaničnim podacima Turističke organizacije Crne Gore, ruski turista je tokom svog letovanja u Crnoj Gori u 2014. godini prosečno trošio 885 evra nedeljno, gotovo dvostruko više od proseka turista iz zemalja Evropske Unije. Da li će potrošnja Rusa na crnogorskoj obali i u 2017. ostati na ovom nivou, ostaje da se vidi.