LIBIJA KOŠTA AMERIKU NA STOTINE MILIONA DOLARA

Izvor: Kurir, 23.Mar.2011, 16:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

LIBIJA KOŠTA AMERIKU NA STOTINE MILIONA DOLARA

VAŠINGTON - Cena američkog angažmana u obezbeđivanju zone zabranjenog leta nad Libijom već sada iznosi na stotine miliona dolara, samo kada se sagleda koliko koštaju krstareće rakete koje su SAD ispaljivale na ciljeve u ovoj zemlji.

Naime, analitičari procenjuju da bi uspostavljanje zone neletenja iznad Libije moglo da košta zapadnu koaliciju više od milijardu dolara, ukoliko operacija bude potrajala duže od >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << dva meseca.

Analitičar američkog Centra za strateške i budžetske procene Zak Kuper smatra da bi troškovi uništenja libijske PVO mogli da iznose između 400 i 800 miliona dolara, prenela je agencija Rojters. Nedeljni troškovi patroliranja, od momenta kada ta zona bude uspostavljena, bili bi između 30 i 100 miliona dolara, rekao je Kuper.

Američka vojska zasad nije saopštila podatke o troškovima operacije. Rat u Avganistanu, gde su operacije doduše opsežnije, košta SAD devet milijardi dolara mesečno. Kuper je kazao da samo krstareće rakete tipa "tomahavk", koje su do sada u Libiji ispalile snage SAD i Velike Britanije, koštaju oko 200 miliona dolara.

Od početka operacija u Libiji do danas zapadni saveznici su ispalili s mora najmanje 162 krstareće rakete "tomahavk", od kojih svaka košta između jednog i jednog i po miliona dolara. Te rakete su po pravilu ispaljivane sa plovnih objekata ratne mornarice SAD.

Korišćeni su i američki "stelt" bombarderi B-2, koji su put Libije kretali čak iz vazduhoplovnih baza u Misuriju, SAD, i potom su se tamo vraćali. Ukupno vreme leta je 25 sati, pri čemu operativni troškovi za svaki sat angažmana iznose najmanje 10.000 dolara. I drugi tipovi aviona su korišćeni, a trenutno se u Sredozemnom moru nalazi 11 plovidbenih objekata ratne mornarice, uključujući tri podmornice i dva amfibijska broda.

Troškovi američkog angažmana mogli bi se povećati umereno ako se taj angažman ograniči, a Pentagon iskoristi postojeći budžet za pokrivanje. Cena bi isto tako značajno mogla da skoči ako se vojne operacije nad Libijom razvuku na sedmice i čitave mesece.

Inače, avioni međunarodne koalicije koji učestvuju u operaciji u Libiji poleteli su ukupno 336 puta i izveli 108 vazdušnih udara od kada je u subotu počela ofanziva, saopštio je Pentagon. Sa 212 poletanja SAD su izvele dve trećine ukupnih vazdušnih operacija, prema podacima prikupljenim do utorka u 19 časova.

Avijacija SAD je angažovala bombardere F-15, F-16 i tipa "harijer", zatim borbene avione za ometanje komunikacije Gadafijevih snaga na zemlji i avione za snabdevanje gorivom.

Osim SAD u dosadašnjoj fazi operacija u međunarodnoj koaliciji učestvovale su Francuska, Velika Britanija, Italija, Kanada i Danska koje su zajedno izvele 124 poletanja. Sa 55 poletanja između subote i ponedeljka i još sedam u utorak Francuska je dosad učestvovala sa 18 odsto u operacijama aviona.

Pored vazdušnih napada, dva razarača i tri podmornice SAD, kao i jedna podmornica Velike Britanije ispalile su 162 krstareće rakete "tomahavk" između subote i utorka, od čega 112 samo u subotu.

Norveški lovci F-16, koji treba da učestvuju u vazdušnoj intervenciji u Libiji, biće pod američkom komandom.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.