Kremlj: Promena statusa kvo može dovesti do destabilizacije situacije u Pridnjestrovlju

Izvor: Vostok.rs, 30.Nov.2020, 13:48

Kremlj: Promena statusa kvo može dovesti do destabilizacije situacije u Pridnjestrovlju

Promena statusa kvo može dovesti do destabilizacije situacije u Pridnjestrovlju, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, 
komentarišući reči izabranog predsednika Moldavije Maia Sandu o potrebi povlačenja ruske vojske iz regiona. "Rusija obavlja veoma važne funkcije i, naravno, promena statusa kvo, koji se zasniva na duhu i slovu međunarodnog prava, naravno, može dovesti do ozbiljne destabilizacije. Očekujemo da će se o svemu tome razgovarati i da se neće preduzimati neki nagli koraci u tom pravcu“, rekao je Peskov, prenose RIA Novosti. Peskov je takođe naglasio da Moldavija i Rusija ranije nisu razgovarale o predlogu povlačenja mirovnjaka iz Pridnjestrovlja. "Dijalog sa Dodonom (odlazećim predsednikom Moldavije) se nastavlja i sada, ali je u tom pogledu bio mnogo konstruktivniji. Takođe se nadamo da će se taj konstruktivizam nastaviti, da će u tom pogledu postojati određeni kontinuitet i da ćemo uzeti u obzir sve moguće negativne posledice bilo kakvih naglih koraka“, dodao je on. Ranije je na prvoj konferenciji za štampu nakon izbora za predsednika Moldavije, Sanduova saopštila da planira da razgovara sa Moskvom o pitanju povlačenja ruskih mirovnjaka iz Pridnjestrovlja i povlačenja oružja koje oni čuvaju. Prema njenom mišljenju, ovu misiju treba transformisati u civilnu pod pokroviteljstvom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS). Drugi krug izbora za šefa republike održan je 15. novembra. Prema Centralnoj izbornoj komisiji, Maia Sandu pobedila je sa 57,75% glasova. Za Igora Dodona, koji se kandidovao za drugi mandat glasalo je 42,25% birača. Inauguracija će se održati 20. decembra. Situacija u Pridnjestrovlju Pridnjestrovlje, čijih su 60% stanovnika Rusi i Ukrajinci, nastojalo je da se otcepi od Moldavije i pre raspada SSSR-a, strahujući da će se republika pridružiti Rumuniji na talasu nacionalizma. 1992. godine, nakon neuspelog pokušaja Kišinjeva da na silu reši problem, Pridnjestrovlje je postalo praktično nekontrolisana teritorija. Ove godine se navršava 28 godina od početka mirovne operacije u Pridnjestrovlju. Mir u zoni sukoba obezbeđuju 402 ruska vojna lica, 492 pridnjestrovska, 355 moldavskih i deset vojnih posmatrača iz Ukrajine. Nalaze se na 15 stacionarnih punktova koji se nalaze u ključnim oblastima. Da je za rešavanje sukoba u Pridnjestrovlju potrebno povući ruske mirovnjake, Sanduova je ranije saopštila u intervjuu za publikaciju „Evropska istina”. Aktuelni šef republike nazvao je to ozbiljnom greškom. Portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova je zauzvrat naglasila da Moskva reči izabranog lidera Moldavije podrivaju proces dogovora u regionu. Podsetila je da prisustvo operativne grupe ruskih trupa u Pridnjestrovlju pre svega „obezbeđuje ruski mirovni kontingent kao deo zajedničkih mirovnih snaga“.

Nastavak na Vostok.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.